Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Bohatství Američanů díky růstu akcií na novém rekordu

Čisté jmění amerických domácností ve druhém čtvrtletí stouplo díky růstu akcií na nový rekord. Současně rostl i dluh domácností, a to nejrychleji od roku 2007, hlavně kvůli studentským půjčkám a půjčkám na auto. Růst tažený akciovým trhem znamená, že majetek zhodnocují zejména vyšší příjmové skupiny. Zadlužení v přepočtu na celý rok (anualizované) vzrostlo o 3,6 %. Z toho spotřebitelské půjčky, včetně studentských a auto úvěrů o 8,1 %, hypotéky jen o 0,4 %.

Celkově se bohatství amerických domácností zvýšilo o 1,7 procenta na 81,5 bilionu dolarů. Údaj odráží hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhu na kreditních kartách a dalšího dluhu. Údaj není upraven o růst populace nebo vývoj inflace. Hlavním tahounem zhodnocení majetku Američanů byl růst akciového trhu, v případě indexu S&P 500 nejdelší sérií kvartálních zhodnocení od roku 1998 v kombinaci s růstem cen nemovitostí.

Od jara 2009 akciový trh v průměru stoupl o 150 procent. Zhruba 80 procent všech akcií však vlastní pouze deset procent domácností. Pro většinu Američanů jsou největším bohatstvím domy. Ceny domů jsou však stále pod svým vrcholem v roce 2006. Přesto reality v majetku domácností zhodnotily ve čtvrtletí o 202 miliard dolarů.

Čisté jmění domácností výrazně oživilo ze svého minima v době recese. V prvním čtvrtletí 2009 po propadu akciového trhu kleslo až na 55,6 bilionu USD. Dluh domácností se zvýšil o 3,6 procenta. V předchozím čtvrtletí vzrostl o 2,2 procenta.

Růst bohatství domácností a vyšší půjčky by společně mohly vést k dalšímu zvyšování výdajů spotřebitelů. Ty jsou hlavním pohonem americké ekonomiky s podílem kolem 70 procent na ekonomické aktivitě.

Newsletter