Bohatství Američanů díky růstu akcií na novém rekordu

Čisté jmění amerických domácností ve druhém čtvrtletí stouplo díky růstu akcií na nový rekord. Současně rostl i dluh domácností, a to nejrychleji od roku 2007, hlavně kvůli studentským půjčkám a půjčkám na auto. Růst tažený akciovým trhem znamená, že majetek zhodnocují zejména vyšší příjmové skupiny. Zadlužení v přepočtu na celý rok (anualizované) vzrostlo o 3,6 %. Z toho spotřebitelské půjčky, včetně studentských a auto úvěrů o 8,1 %, hypotéky jen o 0,4 %.

Celkově se bohatství amerických domácností zvýšilo o 1,7 procenta na 81,5 bilionu dolarů. Údaj odráží hodnotu domů, akcií a dalšího majetku domácností po odečtení hypoték, dluhu na kreditních kartách a dalšího dluhu. Údaj není upraven o růst populace nebo vývoj inflace. Hlavním tahounem zhodnocení majetku Američanů byl růst akciového trhu, v případě indexu S&P 500 nejdelší sérií kvartálních zhodnocení od roku 1998 v kombinaci s růstem cen nemovitostí.

Od jara 2009 akciový trh v průměru stoupl o 150 procent. Zhruba 80 procent všech akcií však vlastní pouze deset procent domácností. Pro většinu Američanů jsou největším bohatstvím domy. Ceny domů jsou však stále pod svým vrcholem v roce 2006. Přesto reality v majetku domácností zhodnotily ve čtvrtletí o 202 miliard dolarů.

Čisté jmění domácností výrazně oživilo ze svého minima v době recese. V prvním čtvrtletí 2009 po propadu akciového trhu kleslo až na 55,6 bilionu USD. Dluh domácností se zvýšil o 3,6 procenta. V předchozím čtvrtletí vzrostl o 2,2 procenta.

Růst bohatství domácností a vyšší půjčky by společně mohly vést k dalšímu zvyšování výdajů spotřebitelů. Ty jsou hlavním pohonem americké ekonomiky s podílem kolem 70 procent na ekonomické aktivitě.

Newsletter