Boj koruny o 27,00 trvá. Přiloží ČNB do kotle?

Na první pohled máme za sebou jeden z několika obyčejných letních týdnů s ospalou náladou, ale opak je pravdou. Vývoj koruny tento týden poodhalil mnohé a zanechal spíše vrásky centrálním bankéřům Na příkopech. Středeční výkyv koruny respektive její oslabení během dne z maxim 27,02 až na 27,14 EURCZK bylo s největší pravděpodobností dílem České národní banky a její operace na trhu. Do dynamiky oslabení zřejmě přispělo i zavírání pozic některých hráčů, tak jak to většinou na trhu bývá. Co stojí za pozornost a můžeme považovat za téma týdne, je okamžité posílení koruny následující den, přičemž v závěru týdne koruna opět sílí až na maxima 27,03 koruny za euro. Akce ČNB se tak nesetkala s odezvou vytvoření slabého momentu a rychlost posílení a přesvědčení trhu je něco, co může ČNB znepokojit, resp. ukazuje, že ČNB bude muset vydat větší úsilí korunu oslabit.

Během týdne se objevily názory dvou expertů o možnosti dřívějšího „hození ručníku ČNB do ringu“ ve smyslu opuštění zakotvení ještě před horizontem druhé poloviny roku 2016. Prozatím to ale vypadá, že ČNB drží trumfy v ruce a není důvod k takovému kroku. Pokud bude docházet k mnohem agresivnějším a dlouhotrvajícím útokům na 27,00 EURCZK, tak by taková teorie mohla dávat smysl, ale nyní je to předčasné. Současně je ale evidentní, že na trhu pokračuje přesvědčení o neudržitelnosti slabé koruny dlouhodobě a zajišťovací operace podniků na současných hladinách pokračují.

Trader: ČNB k obraně 27,00 k euru potřebuje 34 miliard měsíčně

Analytik: ČNB nemusí tlak trhu ustát, kotvu 27,00 pustí dřív

Na globálních trzích bylo ústředním tématem zasedání Fedu, které potvrdilo odhodlání americké centrální banky sazby zvednout ještě letos (v září?) a tón prohlášení dodal dolaru opět sílu. Silná data ze zámoří toto možnost umocnila a během týdne se dolar dostal až na úroveň 1,092 EURUSD. To z jaké části je již zvýšení sazeb zaceněno v kurzu dolaru, je věc jiná a může být pro některé zklamáním ve smyslu rizika, že dolarová síla je blízko vyčerpání (tzn. minimálního prostoru pro další posílení). Konec týdne je toho důkazem a dolar ustupuje z týdenních maxim. Dlouhotrvající debata o zvýšení sazeb je tak pro trh nulová zpráva a nic nového pod sluncem.

Indicie Fedu pro růst sazeb: září je stále ve hře

Právě moment překvapení udává směr cenám aktiv včetně měn. Měnový pár EURUSD se tak pomalu dostává do pozadí a pokračuje v obchodování v relativně úzkém rozpětí. Kde je vidět pohyb, jsou stále tzv. komoditní měny, které trpí výprodeji na komoditách, a měny jako novozélandský, australský dolar jsou pod tlakem. V našem regionu stojí za zmínku pokračující slabost turecké liry, která bude mít negativní vliv na hospodářské výsledky ČEZu, pokud se situace nadále zhorší během zbytku roku.

Situace nedostatku domácích dat se příští týden o něco zlepší a koruna se může chytit dat z maloobchodu nebo průmyslové produkce. V hledáčku bude akce ČNB a můžeme se dočkat opět zvýšené kolísavosti koruny s její akcí na trhu. Silná data mohou naopak konečně vyprovokovat trh k otestování 27,00. Ve světe bude zásadní sada dat ze zámořského trhu práce. Silná data již de facto otevřou cestu k zářijovému zvýšení sazeb pro Fed. Nulová reakce resp. posílení dolaru po takovýchto datech nám napoví míru zacenění této události. To bude jedno z témat na trhu příští týden v globálním měřítku.

Ekonom: ČNB mohla obrana koruny stát 15 miliard za dva týdny

Tůma: Důvody pro posilování koruny nevidím

Česká republika

Ve středu budou zveřejněna data maloobchodu za červen. Očekáváme 9 % meziroční růst tržeb se zahrnutým prodejem motorových vozidel, bez prodeje motorových vozidel předpokládáme meziroční růst 5,9 %.

Ve čtvrtek budou zveřejněna data zahraničního obchodu za červen. Předpokládáme meziroční růst exportu o 4 %, importu o 2,5 %. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněna data průmyslu za červen. Roklen předpokládá meziroční růst 5,9 %. Nakonec ve čtvrtek ČSÚ zveřejní data stavebnictví za červen.

Ve čtvrtek se koná pravidelné jednání bankovní rady ČNB, kde bude představena nová prognóza ČNB.

V pátek budou zveřejněna data cestovního ruchu za druhý kvartál.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě na červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněna data továrních objednávek za červen. V pátek budou zveřejněna data průmyslové produkce a data zahraničního obchodu za červen. Také v pátek budou zveřejněna data obchodní bilance a běžného účtu za červen.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn podobně jako v Německu index nákupních manažerů ve výrobě za červenec. Ve středu bude zveřejněn stejný index ve službách za červenec.

V úterý bude zveřejněn index cen výrobců za červen, trh očekává meziroční pokles o 1,7%. Ve středu budou zveřejněny údaje maloobchodu za červen, trh očekává meziroční růst o 1,7%.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje osobních příjmů za červen. Také bude zveřejněn index nákupních manažerů a to i ISM tak Markit na červenec. Nakonec v pondělí budou zveřejněny data stavebních výdajů za červen.

V úterý budou zveřejněny data továrních objednávek. Ve středu budou zveřejněny indexy nákupních manažerů ve službách, v netovární výrobě jako i souhrnný index za červenec. Také ve středu budou zveřejněna data obchodní bilance.

V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za červenec. Také bude zveřejněna průměrná mzda nefarmářských pracovníků za červenec. V pátek budou nakonec zveřejněny data úvěrů za červen.

Newsletter