Boj o EET zuřil na Václavském náměstí i ve Sněmovně

Zákon o elektronické evidenci (EET) je nezákonný a neústavní. Každý zákonodárce, který chce dosáhnout nějakého cíle, má volit přiměřené prostředky. EET je naprosto nepřiměřený prostředek, řekl serveru Roklen24 v sobotu na demonstraci advokát a místopředseda Strany svobodných občanů Ondřej Pecák. Ostře sledovaným zákonem se dnes zabývali poslanci rozpočtového výboru. Jak dopadlo jejich hlasování?

Sněmovní rozpočtový výbor dnes zaujal negativní stanovisko k pozměňovacím návrhům ministra financí Andreje Babiše (ANO) na změny v elektronické evidenci tržeb. Babiš navrhl, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250.000 korun ročně. Druhou změnou je vynětí e-shopů v případech, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti.

Rozpočtový výbor dnes posuzoval všechny předložené návrhy a zaujímal k nim svá stanoviska. Poslanci je dostanou před závěrečným schvalováním balíku. Podle dosavadních informací by ho poslanci mohli schvalovat v pátek, na jednání výboru dnes ale zazněla informace, že schvalování by mohlo přijít na řadu až v lednu.

Střet: ČSSD Babišovy změny v EET ve Sněmovně nepodpoří

Výbor se neshodl na stanovisku k návrhům vládní KDU-ČSL, které se týkaly evidence tržeb. Lidovci navrhují vyjmout z EET podnikatele – fyzické osoby s ročními příjmy do 414 tisíc korun a ty podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Kromě toho navrhují vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Výjimku chtějí také pro podnikatele s paušální daní. Výbor zaujal negativní postoj k návrhům ODS a TOP 09 na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Dalším z řečníků sobotní demonstrace proti EET měla být Jana Hlinková z Unie živnostníků. Proč nakonec nebyla na pódium přizvána? Jak by Unie živnostníků skoncovala s EET?

Živnostník Daniel Pitek z Velemína konstatoval, že provozoval hospodu na vrcholu Milešovky, ale kvůli zavedení EET musel skončit. „Připadám si jako Indiáni, kterým kdysi sebrali území, zavřeli je do rezervací a byli závislí na almužně od bílého muže,“ řekl několika stovkám protestujících na Václavském náměstí.

Elektronická evidence pomáhá ovládat národ. Je to projev státní zvůle, stát šmíruje živnostníky, řekl na sobotní demonstraci předseda APM Radomil Bábek. Živnostníci jsou pilířem ekonomiky, socialistická vláda je šikanuje, dodala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Co vzkázali rozlobení podnikatelé i politici ministru financí Andrejovi Babišovi?

 

 

Newsletter