BoJ zaskočila trhy posílením QE. Akcie na 7letém vrcholu, jen padá

Japonská centrální banka dnes překvapila trhy dalším uvolněním měnové politiky, respektive posílením programu kvantitativního uvolňování. Poslala tak japonský akciový trh k výrazným ziskům, zatímco jen oslabil vůči dolaru k 7letému minimu a futures na americký akciový index DJIA rostou o 200 b. a blíží se tak rekordu.

Bank of Japan s cílem více podpořit oživování domácí ekonomiky oznámila, že již nyní mimořádně rozsáhlý program nákupů dluhopisů a dalších aktiv rozšíří o dalších 10 až 20 bilionů jenů. Ročně tak plánuje napumpovat do třetí největší ekonomiky světa zhruba 80 bilionů jenů.

BoJ se k další měnově-politické stimulaci odhodlala poprvé po roce a půl. Chce tak především zmírnit dopady, které mělo dubnové zvýšení daně z obratu na výdaje spotřebitelů, potažmo hospodářský růst.

Kromě navýšení plánovaného objemu odkupu vládních dluhopisů, centrální banka prodlouží splatnost držených dluhopisů na 7 až 10 let a ztrojnásobí nákupy indexových akcií ETF a investice do realitních investičních fondů. Mimo podpory ekonomiky zůstává explicitně stanoveným cílem dosažení 2procentní inflace, což Bank of Japan v dnešní zprávě potvrdila. Uvolňování měnové politiky bude podle ní trvat tak dlouho, jak bude třeba, respektive do dosažení stabilního 2procentního růstu cen. Růst spotřebitelské cenové hladiny v Japonsku přitom zpomaluje, v září meziročně na 1 %.

Pro zvýšení objemu QE hlasovalo pět z devíti členů měnového výboru BOJ, včetně guvernéra Haruhika Kurody, který v posledních týdnech zachovával mlčení a své záměry nenaznačoval. Trhy takové rozhodnutí nečekaly. Například v průzkumu agentury Bloomberg tento krok předvídali jen tři z 32 oslovených analytiků.

Japonské trhy na oznámení reagovaly prudkým růstem. Hlavní index Nikkei 225 během dne přidával zhruba pět procent a obchodování uzavřel na nejvyšší úrovni od listopadu 2007. Americký dolar k japonskému jenu roste o 2 procenta, nejvýrazněji od dubna 2013, na 111,45 JPY/USD. Futures na index Dow Jones indikuje růst na úroveň 17.313, což je blízko historickým maximům. Cena zlata klesá o více než 2 % na 1.171 dolarů za unci, nejníže od roku 2010. Ropa příliš nereaguje.

Newsletter