Bojím se, že je s finančními trhy něco špatně

Klíčové body

  • Máme akciové trhy, které jsou na svých historických maximech a v porovnání s výnosy státních dluhopisů jsou nadceněny.
  • Máme zde inflaci, která sice klesla, ale ne dostatečně.
  • Máme zde úrokové sazby, které jsou na vysokých úrovních neviděných desetiletí, a ekonomické ukazatele, které nevypovídají nic dobrého o americké, potažmo světové ekonomice.
Zdroj: Depositphotos

Minulý týden byl jedním z výjimečných, co se týče ekonomických překvapení, jimiž nás zásobuje americká ekonomika. Vyjmenuji zde celkem tři čísla ze statistiky, která byla zveřejněna a která vypovídá o aktuálním stavu největší ekonomiky světa. 

Prvním je růst spotřeby za první kvartál letošního roku 2,5 %. Druhým ukazatelem je růst hrubého domácího produktu 1,6 %. Třetím inflace měřená deflátorem cen vstupujícím do výpočtu HDP 3,1 %. Co je na těchto číslech tak zajímavého? Předně, inflace je téměř dvojnásobná v porovnání s předchozím kvartálem. Inflace je v centru zájmu téměř každého jedince, který má co dočinění s finančními trhy, takže tato informace, sice negativní, není tím, co mám na mysli.

Strašákem, který vyvolal husí kůži na mé prořídlé pokrývce hlavy, je kombinace zbylých dvou čísel. Růst osobní spotřeby překračuje poměrně jednoznačným a nekompromisním způsobem růst HDP. Pokud bych byl ekonom, následovala by pravděpodobně detailní pitva zveřejněných ukazatelů, která danou kombinaci uspokojivě vysvětlí a uklidní ty, kterým se podobně jako mně zježily chlupy na těle. Jsem pouhý konzument statistiky, který čísla používá při rozhodování o investicích a spekulativních obchodech, a mohu si proto dovolit zareagovat impulzivně. Přeloženo do lidové řeči, ukazatele říkají, že si Američané začali žít nad poměry docela drsným způsobem. Projídají více, než si dokážou prací vydělat.

Jaká byla reakce trhů na tato čísla? Veškerá žádná, stejně jako reakce médií, která situaci vůbec nekomentují nebo nad ní mávli rukou. Akciový trh sice ve středu těsně po zveřejnění v bezprostřední reakci prudce poklesnul, avšak tento pohyb byl ještě tentýž den vynulován nárůstem způsobeným dobrými výsledky technologických firem. Investoři a spekulanti prostě nechtějí vidět a slyšet nepříjemné zprávy.

Bojím se, že s finančními trhy je něco špatně. Máme zde akciové trhy, které jsou na svých historických maximech a v porovnání s výnosy státních dluhopisů jsou nadceněny, máme zde inflaci, která sice klesla, ale ne dostatečně. Máme zde úrokové sazby, které jsou na vysokých úrovních neviděných desetiletí, a ekonomické ukazatele, které nevypovídají nic dobrého o americké, potažmo světové ekonomice. Překvapení a nesrovnalosti nemizí, naopak se objevují stále nové. Posledním takovým je oslabování japonského jenu, které nabírá nebezpečnou dynamiku. To je však téma na samostatný komentář.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0726 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0670 do 1,0756 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,17 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,46 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,11 až 25,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,37 do 23,59 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter