Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Bolehlav pro Fed: Propad nových míst. Ale nižší nezaměstnanost

Americký trh práce nabídl nesnadný mix směrem sázek na zvyšování úrokových sazeb v USA. V srpnu americká ekonomika vytvořila zásadně méně nových pracovních míst proti očekáváním i úrovni, považované za „zdravou“. Na druhou stranu silněji proti odhadům klesla míra nezaměstnanosti. Dolar reagoval posílením k euru od 1,1130 k 1,1090 EURUSD, zisky ale vzápětí odevzdal. Wall Street odepisuje řádově 1,5 procenta a navazuje na podobný propad futures.

Ve Spojených státech vzniklo v srpnu v sektorem mimo zemědělství 173 tisíc nových pracovních míst. To je prudce málo proti očekávání 217 tisíc dle ekonomů a analytiků v anketě Bloomberg, opačným směrem ale mířila revize dat za červenec, kde se z 215 tisíc míst stalo 245 tisíc.

O dvě desetiny procenta na 5,1 procenta klesla v americké ekonomice míra nezaměstnanosti, ekonomové a analytici v anketě Bloomberg čekali mírnější pokles na 5,2 procenta. Dostala se nejníže od dubna 2008. Hodinové výdělky stouply proti předešlému měsíci o 0,3 procenta a prodloužila se průměrná týdenní odpracovaná doba.

Celkový obraz amerického trhu práce, kterým se Fed bude řídit jako posledními důležitými daty pro své měnové rozhodnutí, které padne 17. září, dokresluje míra účasti na americkém trhu práce u hodnoty 62,6 %, což je stále minumum od konce 70. let minulého století. Míra podzaměstnanosti, která zohledňuje ty, kdo by chtěli pracovat na plný úvazek, ale dosáhli pouze na zkrácený, mírně klesla na 10,3 procenta.

Pro Fed těžký koktejl. Podle dat Deutsche Bank srpnová data o tvorbě pracovních míst vynikají následnými silnými revizemi, výrazně směrem nahoru.

Futures kontakty na burze CME aktuálně připisují zářijového zvýšení sazeb Fedem 27% pravděpodobnost, prosincovému pak 58% naději. Většinovou.

Newsletter