Bolest a pláč nejsledovanějších YouTuberů. Proč?

YouToubeři, jejichž sledovanost překračuje více jak 10 milionů sledujících, nemají za sebou dobrý rok. Jejich sledovanost totiž podle posledních dat poměrně razantně klesá. A nikdo neví proč….

Podle studie serveru Kotaku, která proběhla ve spolupráci se SocialBlade, serveru monitorujícího statistiky sociálních medií, čelí 49 YouTube kanálů s průměrnou lednovou sledovaností 4,1 milionů za den propadu o velikosti 400 tisíc sledujících. V listopadu se tak zmiňovaná denní čísla dostala na 3,7 milionů. Tato statistika nezahrnovala nahrávací společnosti či televizní kanály, nýbrž pouze slavné YouTubery jako například Jacksepticeye či PewDiePie.

Největší propad byl pozorován ve druhé polovině roku. Otázkou je, proč, když youtubering v posledních letech zažíval zlatý věk. Možnosti jsou podle magazínu Fortune dvě, a to úbytek sledujících z důvodu nezájmu, či změna způsobu počítání sledovanosti přímo ze strany YouTube. Jednou z teorií byl například i předpoklad, že server střídavě pročišťuje sledovanost, za kterou stojí automatické systémy, ovšem ani to by však nevysvětlovalo pozorovaný dlouhodobý propad.

Odvážná predikce? Internet celosvětově spadne na 24 hodin

Ještě zajímavější je spekulace o tom, že jde o důsledek změn vyhledávacích a propagačních algoritmů YouTube, které dávají v rámci hodnocení individuálních videí mnohem menší váhu počtu sledujících. Objevily se však i názory, že samotná sít YouTube aktivně odhlašuje sledující z jednotlivých kanálů, což však její vedení odmítá.

Odpověď tak (zatím) není jasná, o čemž nejlépe svědčí válka slov mezi všemi, co na YouTube našli slávu, a samotnými autory sítě. Situace dokonce dospěla do té fáze, že SocialBlade a Team YouTube vedou pomyslnou válku pře Twitter…Ovšem bez výsledku.

 

Newsletter