Bolestivé pondělí světových miliardářů

Pokud jste čekali, že se vstup do nového obchodního roku ponese ve znamení pozitivních očekávání a nových příležitostí, netrefili jste se. Neklesejte však na mysli, vždycky se najde někdo, kde je na tom mnohem hůře. Přesně to je situace několika světových miliardářů. Datum 4.1.2016 se do jejich paměti rozhodně nezapíše jako slibný začátek roku, ale jako den, kdy přišly o desítky miliard dolarů.

Co se vlastně stalo? Prvním problémem byla data z čínské ekonomiky. Konkrétně šlo o index PMI průmyslového sektoru, který se dlouhodobě potýká s klesajícím trendem, a to dokonce až pod hranici 50 bodů. Poslední čísla ukázala, že v prosinci tento ukazatel klesl na 48,2 bodů, což jasně svědčí o propadu sledovaného sektoru. Do toho navíc „vstoupil“ i oslabení čínského jüanu.

Výčet čínských negativních fundamentů ještě nekončí.  S nástupem ledna vypršela totiž půlroční doba, kdy měli zahraniční investoři zakázáno zbavovat se držených čínských akcií. Do toho jsou stále ve hře i obavy ohledně zpomalování ekonomiky rudého draka, která jde ruku v ruce s poklesem firemních zisků.

V neposlední řadě zapůsobil i konflikt v arabských zemích. V Saúdské Arábie proběhla poprava 47 osob obviněných z teroristických aktivit. Jednou z nich byl i vlivný šíitský šajch Nimr Bákir al-Nimr. Na to okamžitě reagoval šíitský svět, v čele s Íránem, ostrou kritikou, která byla umocněna útokem na saúdskou ambasádu v Teheránu.

Všechny tyto události tak dohromady zapůsobily jak na evropské, tak i na americké trhy, které ve výsledku reagovaly prudkým poklesem. Dle agentury Bloomberg tento propad nejvíce pocítil zakladatel společnosti Amazon, Jeff Bezos. Ten během prvního dne přišel o 3,7 miliardy dolarů, což odpovídá 5,8% pádu titulu jeho společnosti. Na druhé příčce se nachází španělský podnikatel Amancio Ortega. Jeho vlajková loď Inditex odepsala 3,5 %, což odpovídá 2,5 miliardám dolarů. Kompletní seznam pěti světových miliardářů a jejich ztrát je následovný:

Miliardář Společnost Ztráta 4.1.2016 Hodnota firmy Změna za 2015
Jeff Bezos Amazon 3,7 mld. USD 56 mld. USD +31 mld. USD
Amancio Ortega Inditex 2,5 mld. USD 70,4 mld. USD +11,8 mld. USD
Warren Buffett Berkshire 870 mil. USD 61,4 mld. USD -11,5 mld. USD
Carlos Slim Telmex 868 mil. USD 51,4 mld. USD -20,3 mld. USD
Bill Gates Microsoft 739 mil. uSD 83 mld. USD -2,8 mld. USD

Našli se však i tací, kteří skončili v plusu. Jedním z nich je známý „aktivista“ Carl Icahn, jehož Icahn Enterprises vydělala 210,4 miliardy dolarů.

Dle měření agentury Bloomberg se celková ztráta 400 nejbohatších lidí zastavila v pondělí na 82,4 miliardách dolarů.

Newsletter