Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Bolestivý propad

David Tice, zakladatel investiční a výzkumné společnosti David W. Tice & Associates, silně vybočuje z trendu všech předpovědí pro rok 2015. Zatímco jeho kolegové z Wall Street hýří optimismem, Tice věří v propastný pád akciových trhů.

„Ohledně těchto věcí, mám vždy tendenci je předvídat se značným předstihem,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC. „Nevím přesně, kdy k tomu dojde, ale jsem si jist, že to bude bolet,“ vysvětluje svůj postoj Tice.

2015. Připravte se na daleko bouřlivější rok

Již během srpna minulého roku hrozil propadem akciových trhů o nejméně 30-60 %. Od té doby uběhlo několik měsíců a prozatím se neukázal žádný výrazný náznak toho, že by na trhu mělo dojít k tak razantní korekci. „Mám stejný pocit, jako jsem měl v roce 1998 a 1999 a poté v roce 2005 a 2006. Skončí to špatně, jsem si tím naprosto jistý,“ varuje.

Hlavním viníkem blížícího se krachu je dle jeho názoru nadměrná peněžní nabídka, která bude mít za následek rapidní a nikým nečekanou inflaci společně s okamžitým zvýšením úrokových sazeb. „Neexistuje, aby sazby zůstaly na úrovni technické nuly po tak dlouhou dobu. Dříve či později budou muset vzrůst, jakmile se tak stane, začnou ty pravé problémy,“ upozorňuje Tice na nevyhnutelné.

Rok 2015 bez „medvědů“

Ticeův pohled na věc pak nejvíce kritizuje Kevin Caron z finanční společnosti Stifel Nicolaus. Ten potvrzuje, že akciové trhy zřejmě projdou určitou kontrakcí, ale zcela jistě nebude tak intenzivní, jak předpovídá sám Tice. Stejně tak odmítá přirovnání k internetové a realitní bublině. Caron podotýká, že momentální valuace akciových titulů nedosahují ani zlomku maximálních úrovní z doby internetové bubliny. Stejně tak ceny domů a hodnoty úvěrů jsou v porovnání s americkou realitní krizí na velice nízkých příčkách. Spolu s Ticem se poté shodují na blížícím se zvýšení úrokových sazeb. Caron je přesvědčen, že tento krok bude mít pozitivní vliv na americkou ekonomiku, jelikož bude provázen vyšším tempem růstu reálného produktu.

I přes své „medvědí“ naladění si Tice nechává otevřená vrátka. Dle jeho názoru se prozatím nemusíme obávat bolestivého propadu trhů ze dne na den. Na otázku, jak se tedy mají investoři v současnosti zachovat, aby byli připraveni na jeho budoucí scénář, odpověděl, že „on sám zatím akcie neprodává…“ Doposud prý vsadil pouze na call opce navázané na „index strachu“ VIX, jiné další obchody prozatím nemá v plánu.

Zlato v roce 2015

Ticeovým favoritem příštích několika měsíců je zlato. A to i přesto, že, dle jeho slov, „se mu to v nedávné minulosti vůbec nevyplatilo.“ Pokles cen žlutého kovu trvá, vyjma pár výkyvů, už od září 2011. Tice mu věří především proto, že ho považuje za jeden z bezpečných přístavů, který dokáže investice ochránit před rostoucí inflací. „Zlato je nepochybně výhodnou koupí. Podívejte se na trh s ropou. Tam se cena rapidně propadla během několika málo měsíců. V porovnání s tím, si zlato vede velice dobře.“

Newsletter