Bolestný pád komodit a komoditních měn

Komoditní trhy si už poměrně dlouho procházejí pozvolným výprodejem. Pod vahou silného dolaru a vyhrocení čínského propadu akciových trhů se pád komodit v posledních týdnech ještě více zintenzivnil. Zlato za poslední měsíc odepsalo více jak 6 %, ropa Brent 18 %, paládium bezmála 10 % a měď je níže o více jak 10,5 %.

Prudký propad čínských akcií stahuje komodity pod 13leté dno

Pokles cen komodit s sebou stahuje i měny zemí, které jsou hlavními světovými exportéry výrobních surovin. Komoditní měny tak mají nakročeno k nejhoršímu roku od doby poslední finanční krize. Kanadský, australský a novozélandský dolar si vůči svému americkému kolegovi prošly za posledních několik měsíců silným propadem. Vesměs tak kopírovaly průběh komoditního indexu agentury Bloomberg, jenž se propadl na svá 13letá minima (viz graf). Pokles byl do toho podtržen dnešními zveřejněnými daty, která ukázala poměrně razantní zpomalení čínského výrobního sektoru.

„Hlavním motorem jsou v případě komoditních měn logicky komodity a jejich pád,“ vysvětlil pro Bloomberg, Daniel Katzive, vedoucí měnového oddělení pro Severní Ameriku ve společnosti BNP Paribas. Kanadský dolar dnes vůči americkému odepsal bezmála 0,4 %, aby si tak sáhl na svou nejnižší úroveň od roku 2004. Obdobně je na tom „Aussie“ a kiwi, které se obchodují poblíž svých šestiletých minim.

„Komoditní měny jsou pod silným tlakem,“ potvrzuje Jeremy Stretch, stratég měnového oddělení společnosti Canadian Imperial Bnak of Commerce. „Dokud nebude dosaženo dna, které je prozatím v nedohlednu, bude, především z krátkodobého hlediska, klesající trend i nadále pokračovat.“ Stretch je přesvědčen, že silný dolar, který navíc disponuje dodatečnou „šťávou“ v podobě avizovaného navýšení amerických rokových sazeb, společně s uvolněnou měnovou politikou kanadské, novozélandské i australské centrální banky budou zaručenými fundamenty možného dalšího propadu.

Svou roli hraje i nejistá situace v Číně. Vyjma propadu akciových trhů, který již trvá několikátý týden, aniž by byl zastaven zásahem ze strany čínské vlády, je rudým vykřičníkem i výrobní průmysl druhé největší ekonomiky světa. Caixin index výrobních manažerů propadl z původních 48,2 bodů až na 47,8. Jasně to tak reflektuje zpomalení daného segmentu, které se nutně projevuje v poklesu poptávky po výrobních surovinách. Pokud by tento trend trval dál, mohl by se v ohrožení ocitnout i nastavený 7% cíl ekonomického růstu Čínské lidové republiky.

 

Newsletter