Bombastická cenová akce a jev, který je neslučitelný se zdravým cenovým vývojem

Klíčové body

  • Výsledky NVIDIA? Bombastická cenová akce nahrávající pozitivnímu vývoji v normální obchodní seanci. Nestalo se.
  • Jedna akcie roste, všechny ostatní klesají? Jev, který je neslučitelný se zdravým cenovým vývojem. 
  • V případě prudší korekce na amerických trzích mohou být ty neamerické potrestány mnohem větším poklesem.
Zdroj: Depositphotos

Čtvrtek minulého týdne byl bezpochyby zajímavým dnem pro každého, kdo studuje pohyby akciového trhu. Den před tím, ve středu po závěru obchodování, byly zveřejněny výsledky hospodaření momentálně nejsledovanější technologické firmy – výrobce pokročilých čipů pro aplikace v oboru umělé inteligence NVIDIA. Čísla byla očekávána s velkou nervozitou, jelikož akcie firmy plně odrážely ve své ceně euforii z technologie, která plní stránky všech médií. Obava byla z jakéhokoliv byť minimálního zaškobrtnutí ve výsledcích, jež by se dalo interpretovat jako známka stabilizace v poptávky po AI čipech.

Firma potvrdila očekávání a akcie si již v premarketu připsala deset procent a její valuace se přehoupla vysoko přes dva biliony dolarů, což je srovnatelné s tržní valuací německého indexu DAX. Cenový nárůst této akcie se nutně projevil v nárůstu akciového indexu S&P500, který se v ranních hodinách obchodoval na historických maximech. Tato bombastická cenová akce nahrávala pozitivnímu vývoji v normální obchodní seanci. Index se měl vydat tzv. „to the moon“. Stalo se však něco nečekaného. Cena NVIDIA se sice udržela nad hladinou 1000 dolarů za kus, na kterou se dostala po zveřejnění výsledků, akciový index se však propadl téměř o jedno procento. Tento pohyb není svou velikostí nijak výjimečný, ale v celkovém kontextu je naprosto ojedinělý. V tento obchodní den rostla jenom jedna akcie, všechny ostatní klesaly, jev, který je neslučitelný se zdravým cenovým vývojem.   

Investoři mají tendenci uvažovat v intencích exaktních věd, čekají určitou logiku a „spravedlnost“ v cenovém vývoji. Pokud jde významně nahoru jedna akcie z oboru, měla by tak činit i každá jiná akcie s podobnou charakteristikou. Bohužel, tržní chování je naprosto opačné. Platí zde více než jinde heslo, že vítěz bere vše. Nebylo by to poprvé, kdy vaše akcie stojí, nebo se propadá a sektor spokojeně pokračuje v růstu. Můžete takto sedět a čekat měsíce i roky a pozitivního výsledku se nedočkáte. Analytici mají v rukávu celou paletu společností a témat, které by podobně jako NVIDIA měly letět směrem nahoru, člověk by však měl našlapovat opatrně, než se pustí do podobné spekulace.

Nejde jenom o konkrétní akciové tituly. Zbytek světa žárlivě pozoruje vývoj na amerických trzích a tiše čeká, kdy se „jejich“ trhy vydají podobnou cestou jako trh americký. Nic nemusí být vzdálenější od pravdy. Naopak v případě prudší korekce na amerických trzích mohou být tyto trhy potrestány mnohem větším poklesem.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0847 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,74 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0802 do 1,0876 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,57 až 24,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,61 do 22,85 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter