Bove: Do konce roku čekám „hypoteční krizi“

Doslova toxický mix bublá na americkém realitním trhu, varuje bankovní analytik Dick Bove. Do letošní zimy čeká hypoteční krizi.

S blížícím se koncem programu měsíčních odkupů aktiv ze strany Fedu, který kromě vládních dluhopisů zahrnuje i sekundární hypotéční dluh, by se trh s hypotékami mohl dostat do problémů, předjímá analytik.

Bove přepokládá scénář, v němž hrozí především propad dlouhodobého financování typu 30letých hypoték v důsledku poklesu zájmu na straně kupujících.

„To znamená, že se sníží objem dostupných peněz k financování bydlení a s tím se zpřísní podmínky takového financování. To ve výsledku bude znamenat vyšší měsíční splátky a nižší ceny realit. To je krize trhu hypoték – a ekonomiky jako takové,“ varuje Bove.

V rámci svého programu kvantitativního uvolňování Fed na trhu měsíčně skupoval sekundární hypoteční dluh v objemu až 40 mld. USD. Nyní, v souladu s utahováním měnové politiky, tato měsíční hodnota činí 10 mld. USD.

Současně probíhají jednání Kongresu k vyřešení situace dvojice vládních hypotečních domů Fannie Mae a Freddie Mac, jimž se v době krize dostalo finanční záchrany. Obě hypoteční banky kontrolují 61 procent sekundárního hypotečního trhu.

Podle aktuálního plánu Kongresu by dvojice hypotečních domů měla být nahrazena novou entitou, přičemž nově vzniklý systém by uvalil 10 procent ztrát v případě nesplácení na stranu soukromého kapitálu. To je úroveň, kterou kritici plánu označují za příliš vysokou a investory odrazující.

Ačkoli se to některé banky zdráhají vyslovit nahlas, konsensus v sektoru je takový, že riziko úvěrování nízkopříjmových domácností je příliš vysoké… a ve výsledku jsou tyto úvěry ztrátové, argumentuje Bove. „Pokud nepřijde na trh někdo, kdo by vyplnil toto vakuum, vyhlídky pro realitní trh zůstávají znepokojující,“ uzavírá.

Newsletter