Brexit aneb co v případě „ano“ odchodu z EU v portfoliu nechcete

Britský akciový index FTSE 100 odepsal více jak procento. Na tomto propadu se podílel především realitní a těžařský sektor. Tento dnešní výkon sledovaného benchmarku poměrně jasně reflektuje jeho letošní vývoj. Propad o -0,17 % jasně vypovídá o náladě, která na britském trhu před hlasováním o brexitu panuje. A bude hůř. Pokud hlas lidu vyřkne ono obávané „ano“ odchodu z EU, index FTSE je právě tím, který ve svém portfoliu rozhodně nechcete.

Proč? Na to odpověděla Sharon Bellová, analytička americké investiční banky Goldman Sachs. Klíčovým ukazatelem je v tomto směru složení investorů, kteří drží podíl na sledovaném indexu. Nepřekvapivě jsou nejvíce zastoupenou skupinou zahraniční obchodníci, kteří vlastní přibližně polovinu akcií indexu. Pouze malou část FTSE 100 drží britská vláda a domácnosti, jediné subjekty, kterým záleží na osudu Spojeného království jakožto jejich domova. Zbytkový podíl pak spadá pod peněžní a veřejné nefinanční instituce, domácí pojišťovny a penzijní fondy a ostatní finanční zprostředkovatele.

 „Riziko, že Velká Británie opustí EU tu je,“ přepisuje slova Bellové server Business Insider. „Stejně tak je možné, že se index FTSE propadne, obzvláště ve srovnání s dalšími evropskými indexy, s tím, jak zahraniční obchodníci hodnotí britská aktiva jako aktuálně riziková. Obava je tedy na místě. Už jen proto, že zhruba polovina akcií sledovaného benchmarku patří právě zahraničním subjektům.“

Na druhou stranu je rovněž možné, že hrozba brexitu už byla v indexu dávno započítána.

„Jistota dlouhotrvajícího propadu není stoprocentní. I přes všechny turbulence v roce 1992, kdy Spojné království opustilo evropský mechanismus ERM, jak index FTSE 100, tak i FTSE 250 po odchodu vykázaly výraznější růst než jejich evropští kolegové.“

 

Hlasování o (ne)setrvání Spojeného království v EU se uskuteční již 23. června. Průzkumy ohledně toho, zda převažuje skupina pro-brexit, či anti-brexit, ještě donedávna výrazněji favorizovaly zachování členství. Čím více se však referendum blíží, tím se síly obou hlasovacích táborů vyrovnávají.

Podle šetření agentury Bloomberg, která agreguje všechny dostupné průzkumy, by pro setrvání země v Evropské unii hlasovalo 47,1 % voličů, proti by bylo 43,8 %. Nerozhodnutých je pak zhruba 9,2 %.

 

Newsletter