Brexit bez dohody nechceme

Brexit bez dohody nechceme. To je hlavní zpráva z dolní sněmovny britského parlamentu, která nejtěsnější možnou většinou (313 pro, 312 proti) v noci na dnešek schválila návrh zákona o vyloučení odchodu z EU bez dohody.

Návrh zákona, o kterém by měla již dnes jednat Sněmovna lordů, pověřuje premiérku Mayovou usilovat o odklad brexitu bez dohody, pokud by se k němu schylovalo k předem stanovenému datu 12. dubna. Mayová by v takovém případě musela požádat o parlamentní souhlas o případném odkladu, přičemž poslanci by měli možnost jeho délku upravit. Zákon jako takový nepodléhá schvalování ze strany EU a podle agentury AP by ho Sněmovna lordů měla podpořit.

Ještě předtím Mayová prohlásila, že hodlá EU požádat o další prodloužení brexitu (za 12. duben), nikoliv však za datum 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. K tomu se vyjádřil předseda Evropské komise Juncker, dle kterého je takový odklad možný, avšak pokud dojde na schválení rozvodové dohody do 12. dubna.

A právě na tom již od včerejšího dne Mayová pracuje společně s opozičním lídrem labouristů Corbynem.  Dosavadní jednání prý byla konstruktivní, avšak ke shodě nedošlo. Dle agentury Bloomberg Corbyn premiérce řekl, že labouristé preferují celní unii s EU a přístup na jednotný trh. Právě varianta celní unie se v poslední době jeví jako pravděpodobně nejschůdnější kompromis, byť by Británii neumožňovala uzavírat vlastní obchodní dohody, což bylo původně jedním z klíčových bodů samotného brexitu.

Současná situace tak, zdá se, povede ke schválení zákona o odmítnutí brexitu bez dohody. Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví další prodloužení odchodu z EU, které však bude muset posvětit všech 27 evropských lídrů. Jednat by o něm měli nejpozději na zvláštním brexitovém summitu EU 10. dubna.

Tvrdý brexit vnímají trhy jako negativní scénář. Jeho pravděpodobnost se sice v posledních dnech vzhledem k ubývajícímu času zvýšila, vidina přijetí zákona o jeho odmítnutí však mezi investory vrátila trochu klidu. Reflektuje to zejména libra, která sílí jak vůči dolaru, tak i euru. Posun byl patrný rovněž na opčním trhu, kde v rámci strategie risk reversal v dvoutýdenním tenoru, který zahrnuje klíčové datum 12. dubna, došlo na posun na úroveň 175 bps ve prospěch put opcí nad call opcemi oproti středečním ranním hodnotám kolem 219 bps.

Euro vůči dolaru zaznamenalo během včerejšího dne zpevnění krátce k úrovni 1,1250 EURUSD, která se ukázala jako zajímavá rezistence. Dnes ráno společnou měnu posunul k nižším hodnotám výsledek německých továrních objednávek. Ty za únor vykázaly nad očekávání trhu vyšší propad, a to z -3,6 % y/y po revizi na -8,4 % (odhad trhu byl -3,1 %).

Během dne bude klíčovou událostí zveřejnění zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky. Vedle toho budou trhy ostře sledovat další vývoj obchodních vyjednávání USA a Číny. Ostře sledována bude zejména dnešní schůzka amerického prezidenta Trumpa s čínským vicepremiérem Liu Hem v Bílém domě.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1236 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1217 do 1,1272 EURUSD.*

Koruna během včerejšího dne profitovala z posilování eura vůči dolaru. Pozitivně se vyvíjel i zbytek regionu, který tak celkově profitoval z naladění trhů směrem k rizikovějším aktivům, což byl důsledek zejména pozitivních zpráv ohledně obchodních vyjednávání Spojených států s Čínou.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,75 až 23,00 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter