Brexit bez starostí? Nejlepší sázku najdete na „pevnině“

Brexit aneb jak přežít den „zúčtování“ a to, co přijde po něm? To je otázka, kterou si pokládá každý investor, jehož portfolio obsahuje v podstatě jakákoliv britská aktiva. Ve čtvrtek 23. června 2016 proběhne referendum, ve kterém Britové rozhodnou o (ne)setrvání své země v rámci Evropské unie. Jak se proti možnému „ano“ odchodu z EU co nejefektivnější zajistit? Na to přináší odpověď banka HSBC.

Pokud chcete hledat ideální zajištění přímo v Británii, neděláte dobře. Tým měnových specialistů banky, který tvoří David Bloom, Daragh Maher a Mark McDonald, radí hledat řešení na „pevnině“. Proti brexitu se nejlépe osvědčí nákup, resp. spekulace na posílení, švýcarského franku. Právě ten by v případě britského odchodu z Unie měl zpevnit nejvíce, přičemž v opačném případě by naopak neměl nikterak oslabit.

„Švýcarský frank by si v případě brexitu měl projít poměrně silnou rally, už jen díky politické povaze britsko-evropské krize,“ přepisuje server CNBC názor měnových expertů z HSBC. „Švýcarská centrální banka by v takovém případě sice mohla intervenovat, ovšem to by případný růst jen lehce zpomalilo, ale rozhodně ne zcela zvrátilo. Pokud by naopak k brexitu nedošlo, nečekáme oslabení, jelikož riziko odchodu Británie z EU není ve vývoji kurzu švýcarské měny výrazněji obsaženo.“

Jak zobchodovat Brexit?

Na základě této argumentace tak HSBC doporučuje frank jako nejlepší možné aktivum zajištění. Pro představu o dosavadním výkonu, vůči libře si švýcarská měna prošla více jak 6% zpevněním, vůči dolaru pak poskočila zhruba o 2 %.

Mezi investory je poměrně hojně rozšířena i představa o zajištění pomocí „shortu“, tedy spekulaci na oslabení, libry. To je však dle HSBC poměrně drahá varianta, pokud by se scénář brexitu nakonec neudál a britská měna by skokově posílila.

FinTech Daily: Fandí britské startupy Brexitu?

Z dosavadních šetření se odchod Spojeného království z EU jeví jako negativum především pro britský podnikatelský sektor. I tak se ale najdou výjimky, mezi které patří například John Longworth, ředitel Britské obchodní komory. Ten na začátku tohoto měsíce vyjádřil svou podporu brexitu, za což byl posléze suspendován, až nakonec sám ohlásil svou rezignaci.

Newsletter