Euro proti dolaru zisky nerozšiřuje. Obchoduje se těsně pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna krátce zpevnila pod 25,55 za euro, část zisků ale poté odevzdala.

Brexit: Britové ochutnávají, jaké je platit jednu libru za jedno euro

Kurz jedna britská libra za jedno euro bude realitou už v průběhu příštího roku. Alespoň v případě, že chceme věřit analýzám stratégů bank HSBC nebo UBS. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, u drobnějších obchodů se „parita“ stala realitou už dnes.

„Byl jsem prostě ohromen,“ cituje Bloomberg šéfa mediální firmy, který na londýnském letišti Stansted zaplatit za euro 97 pencí britské libry. Pokud byste tuto směnu chtěli realizovat s využitím aplikace RoklenFx, za jedno euro zaplatíte ve chvíli zveřejnění tohoto článku 0,862 britské libry. „Letištní taxy jsou známé svou nevýhodností, ale toto byla zlodějna za bílého dne,“ cituje Bloomberg byznysmena.

Jenže: podle analýz HSBC a UBS bude parita mezi eurem a librou realitou už v průběhu roku 2017. Od referenda, které rozhodlo o tom, že Velká Británie z Evropské unie odejde, je britská libra slabší o zhruba 11 procent. Přesto stále nedosahuje historického dna 98,03 pence za euro, kterého dosáhla v důsledku finanční krize roku 2008.

Británie zažívá díky slabší libře po brexitu malý turistický boom

Analýzy citovaných týmů varují, že realita Evropské unie, která kupuje kolem poloviny britského zboží i dodávaných služeb, ohrozí schopnost Velké Británie vůbec ufinancovat rekordní schodek běžného účtu na úrovni 5,4 procenta HDP. Vodafone pak slouží za příklad hrozby útlumu investic kvůli odchodu sídel velkých firem mimo území velké Británie – do EU.

Libra dále oslabila v závěru minulého týdne v reakci na slova premiérky Theresy May, podle které jako moment spuštěné procesu Brexitu připadá v úvahu až úvod roku 2017. Trhy reagují na prodlužující se nejistotu ohledně klíčového kroku.

Letiště jsou typickým místem nevýhodné směny peněz. Citovaná směnárna patřila společnosti Moneycorp, která odkazuje na „vyšší provozní náklady“. Podle dat Travelex šly kurzy kolem Stanstedu či Lutonu dokonce na 101 pencí britské libry za euro. Na „byznysovém“ letišti Heatrow to bylo kolem 98 pencí za euro.

Rusnok: Čekáme výrazný růst mezd, brexit ekonomice neublíží

Na velkoobchodním trhu potřebuje libra oslabit proti euru na dosažení parity o dalších zhruba 13 procent. Vývoj opcí dává takovému scénáři na horizontu dvou let pouze 31% pravděpodobnost. Základním scénářem dat Bloomberg je naopak posílení britské libry na 83 pencí za euro do konce roku 2017.

Podle HSBC by ale Britům parita libry s eurem prospěla, ekonomika ji přímo potřebuje. „Posílila by atraktivitu v očích zahraničních investorů,“ tvrdí HSBC.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter