Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Brexit. Jak při něm investovat

V tomto týdnu možná dojde na Brexit. Britové totiž už za pár dní v referendu rozhodnou, zda v Evropské unie setrvají, či ne. Co čekat pak? Nepřeceňujme význam samotného Brexitu. Jde o mediálně a politicky zveličené téma. Ne, že by v jeho případě nehrozila krize rozměru té, jež nastala v roce 2008 po pádu investiční banky Lehman Brothers, ale to riziko je velice malé. To už větší riziko skýtá například bobtnající podnikové zadlužení v Číně. Pokud Evropská centrální banka a politici EU zareagují adekvátním způsobem, hrozící krizi jistě zažehnají. Jistě už mají pro tuto situaci v šuplících scénáře, jakkoli se tím pochopitelně nechlubí. Brexit zkrátka nemůže být žádnou „černou labutí“, neboť chybí její základní definiční prvek, totiž to, že by jej nikdo neočekával. Ostatně, hlavní index britských akcií, FTSE 100, je aktuálně zhruba tam, kdy byl na začátku roku. Letos klesl méně než většina indexů jiných evropských zemí, včetně Německa, Francie, Španělska, Polska nebo Itálie. Navzdory mediálnímu strašení zůstávají akcioví investoři do britských titulů celkem klidní. Zvýšená nejistota se tak projevuje zejména na devizových trzích. Možné výnosy související s rozkolísaností před a po Brexitu tak nabízí hlavně právě devizový trh.

Brexit: Trn v oku pro FinTech?

Brexit poskytuje spekulační příležitost, ne investiční. Osobně věřím v dlouhodobé investování. Nevěřím, že Brexit sám o sobě způsobí, že by se buď britské, nebo kontinentální ekonomice dařilo dlouhodobě citelně lépe či hůře. To je možnost, kterou málokdo zmiňuje. Že prostě je z dlouhodobého hlediska ekonomicky v zásadě jedno, zda je Británie v EU či mimo EU. I po Brexitu bude chtít kontinentální Evropa s Británií obchodovat, v zájmu Británie zase bude i nadále mít přístup na evropský jednotný trh. Tam, kde je silný zájem a vůle z obou stran, konsensus se nakonec docela hladce najde. Jediné riziko vidím v tom, že by po Brexitu v nastalé nejistotě začali představitelé Evropské centrální banky, ale spíše někteří představitelé eurounijních struktur popouštět uzdu svým emocím a chaoticky zmatkovat, čímž by podryli důvěru v unijní ekonomiku a euro. To je ale riziko v řádu jednotek procent.

A jak tedy investovat? Doporučuji, aby lidé vzali peníze, které na 99 procent nebudou v příštích šesti, osmi, deseti letech potřebovat a o které mohou v krajním případě zcela přijít, aniž by to jakkoli významněji snížilo jejich životní úroveň, aby je diverzifikovali, investovali do dlouhodobě perspektivních oborů a firem – a zapomněli na ně. Je velká šance, i když ne stoprocentní, že na příslušném investičním účtu za těch šest nebo deset let bude výrazně více, než by získali na termínovém účtu. Na různé Grexity, Brexity a kdo ví, co ještě přijde, bych příliš nehleděl. Věřím, že zrovna tyto události na 90 procent nebudou mít opravdu dlouhodobý dopad, ať už se vyvinou jakkoli.

Newsletter