Brexit je tu. Co na to ČNB?

Česká národní banka ponechá na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Důvod je zřejmý: inflace stále zůstává hluboko pod inflačním cílem ČNB ve výši dvou procent.

Ceny pohonných hmot sice během května pokračovaly ve svém růstu, čítajícím v daném měsíci více než tři procenta, a představovaly tak zásadní proinflační tlak. Inflační dopad jejich růstu však v meziročním pohledu citelně tlumí efekt základny, neboť loni v květnu se nacházely blízko svého krátkodobého maxima, než se zejména v druhé polovině roku 2015 opět výrazně propadly.

Lze počítat s tím, že inflační dynamika cen pohonných hmot se v meziročním srovnání projeví v druhé polovině roku. „Pozitivní zprávou v rámci možností“ je z hlediska ČNB také úroveň korigované inflace bez pohonných hmot, která už od prosince 2014 vykazuje hodnoty převyšující úroveň jednoho procenta. V květnu činila 1,1 procenta.

Česká národní banka také bude patrně diskutovat opatření související s důsledky rozhodnutí o vystoupení Británie z Evropské unie. Razance a rychlost přijetí těchto opatření, k němuž může dojít v rámci pohotovostního režimu ještě před řádným zasedáním 30. 6., závisí na vývoji na světových finančních trzích, který je momentálně panický. Těžko tedy předjímat.

Lze předpokládat reakci Evropské centrální banky, která se zřejmě uchýlí k dalšímu uvolnění měnových podmínek. Může rozhodnout například o protáhnutí nebo zesílení svého programu kvantitativního uvolnění. ČNB by na tento krok pravděpodobně musela reagovat. Nejspíše by tak prodloužila plánovanou dobu trvání svého intervenčního režimu až za horizont roku 2017. Při vyhrocení situace na finančních trzích se může uchýlit i k posunutí hladiny kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru. Při zvlášť závažné krize, připomínající situaci po pádu investiční banky Lehmam Brothers v roce 2008, by ale koruna oslabila zřejmě citelněji než euro, což by utlumilo potřebu posunout kurzový závazek na slabší než stávající úroveň.

Newsletter