Brexit nebude – Finanční fórum ONLINE

Na Vysoké škole finanční a správní v Praze se koná již tradiční Finanční a investiční fórum. Jedním z diskutujících je také hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda, spolu s ekonomem společnosti Colosseum Františkem Bostlem a Janem Mackem, analytikem společnosti Swiss Life Select. Hlavní témata? Největší investiční myšlenky pro rok 2016. Sledujte s námi!

Finanční a investiční fórum – sledujeme online
17:00 Finanční a investiční fórum 2016 zakončuje moderátor Petr Budínský (prorektor Vysoké školy finační a správní).
16:57 Jan Macek (Swiss Life Select): Alternativní investice nepřinesou větší výnosy než jiná aktiva, měla by to být spíše stabilizační složka portfólia, která nekoreluje s vývojem ostatních instrumentů v portofóliu. Pokud se podíváme na portfólii bohatých a úspěšných lidí, tak alternativní investice mají v jejích portfóliích místo. Většinou jsou tyto investice reprezentovány různým Private Equity či Venture Capital Fondy. Já bych doporučil 20% zastoupení alternativních investic v portfóliích, konkrétně bych volil třeba nemovitosti.
16:55 František Bostl (Colosseum): Investice, na které neproděláte neexistuje. Alternativní investice nejsou jiné. Neinvestoval bych do produktů, které investují do různých certifikátů na zlato apod.
16:53 Začíná diskuse na poslední téma Finančního a investičního fóra – alternativní investice.
16:50 Lukáš Kovanda (Roklen24): K brexitu nedojde. V současné době jsou trhy nejisté z důvodu této možnosti, pozorujeme to i na výkyvech libry, nicméně britským firmám se stále daří. K brexitu by mohlo dojít s pravděpodobností 35 %. Jak by se vyvíjela britská ekonomika po odchodu z EU je otázka. Některé studie hovoří i tom, že by se mohlo Británii dařit podstatně lépe.
16:45 František Bostl (Colosseum): U ČNB bych se bál jen v případě, že začne v rámci tématu intervencí a jejich opuštění používat nejisté spojení jako: „možná“, „myslíme si“, pak by mohlo hrozit skokové opuštění. V tomto případě bych se začal zabývat možností zajištění proti měnovému riziku.
16:40 Jan Macek (Swiss Life Select): Centrálním bankéřům, jmenovitě těm českým bych důvěřoval. Chování ČNB je transparentní a tudíž vidím korunu jako stabilní.
16:35 Lukáš Kovanda (Roklen24): Dolar s eurem paritní v brzké době určitě nebude. Politiky centrální bank, jak FEDU, tak ECB, ale i jiných jsou značně divergentní.
16:30 Petr Budínský (VŠFS) přesouvá těžiště diskuze k vývoji na měnových trzích.
16:25 František Bostl (Colosseum): Centrální banky respektive ECB a Mario Draghi svou politikou stejně neovlivní cenu ropy. Akciový trh nebude padat kvůli politice ECB, která do ekonomiky posílá peníze, ale právě díky nečekaným změnám těchto komodit. Levné peníze nevadí. Evropa nepotřebuje Maria Draghiho, Evropa potřebuje nového Tomáše Baťu, který těchto levných peněz využije.
16:20 Lukáš Kovanda (Roklen24): Krásnou příležitostí jsou akcie na Emerging Markets. Tyto akcie již natolik vykrvácely, že si nedokáži představit, že by krvácely dále a musí tedy logicky přijít proces ozdravení a fáze růstu. Pokud tedy chcete investovat v dlouhodobějším horizontu, je to ideální příležitost.
16:10 Lukáš Kovanda (Roklen24): Investicím do akcií bych se v současné době vyhnul. Centrální banky dlouhé léta pumpovaly peníze do ekonomiky a tyhle peníze podstatnou měrou nafoukly ceny akcií. Když FED ukončil politiku kvantitativního uvolňování, tak jsme mohli vidět propad akcií, který jsme mohli od ledna pozorovat. Je to důkaz toho, že trhy nejsou připraveny na tuto politiku. 
16:00 František Bostl (Colosseum): Akcie nerostou jen díky tomu, že centrální banky pumpují peníze do ekonomiky, akcie rostou primárně kvůli tomu, že se firmám daří. Pokud se dramaticky nezvýší cena ropy, tento trend bude pokračovat. Firmám se bude dále dařit a centrální banky budou neustále bojovat s inflací. V investicích hrají v dnešní době akcie nejvýznamnější roli. Dobrá spekulativní investice může být do společností, které se zabývají těžbou ropy např. ExxonMobil. V krátkodobém horizontu se může cena vyvíjet negativně, ale z dlouhodobého hlediska se bude tato investice vyvíjet pozitivně. Investicím do automobilek bych se určitě vyhnul, protože jsou značně procyklické a navíc nikdy nevíte, kdy může přijít další DieselGate.
15:55 Jan Macek (Swiss Life Select): V posledních dvou letech je pro obchod s akciemi specifický přechod od fundamentu k sentimentu. Všechny tržní výkyvy se vysvětlují pomocí pocitů investorů. Spadly akcie? Investoři se bojí… Nikdo už se do hloubky nezabývá tím, co stojí za propady.
15:50 Petr Budínský, prorektor Vysoké školy finanční a správní po krátké přestávce opět zahájil debatu, kterou stočil směrem k vývoji akciového trhu
15:30 Lukáš Kovanda (Roklen24): Pokud je člověk „bohatý“ vyplatí se mít volné prostředky, které může investovat okamžitě, když přijde možnost nečekané investice.
15:20 František Bostl (Colosseum): Nejlepší investice pro mladé lidi je vzdělání. Mladí lidé nemůžou řešit velké investice, když nemají, co investovat. Mladá generace se často uchyluje vlivem toho, že nemá dostatečný kapitál k investicím do „odpadů“ a pak často zapláče.
15:10 Lukáš Kovanda (Roklen24): Online Asset Management má výhodu v jedné věci – bude ho dělat „mašina“, která nepodléhá citovým výkyvům. Člověka bude hrát hlavně roli advisora, který zasáhne v případě potřeby.
15:05 František Bostl (Colosseum): Spousta lidí využívá nesčetných spoření či připojištění, aby se zajistili na stáří, nicméně stále je spousta lidí, co se spoléhá na stát a jeho penzijní systém. U státního penzijního systému je matematika jasné – systém bude muset zaniknout, současný stav a způsob financování je neudržitelný. Alternativou můžou být právě fondy a Asset Management.
15:00 Lukáš Kovanda (Roklen24): Asset Management se stane fenoménem doby. Specificky online management, který bychom chtěli s naší společností Roklen spustit. Online Asset Management zpřístupní toto odvětví i pro retail, protože díky moderním technologiím, které budou řídit investice na základě algoritmů, se výrazně sníží náklady na správu a tím se produkt zpřístupní široké veřejnosti. Riziko se přitom nezmění.
14:50 Jan Macek (Swiss Life Select): Pořád zažíváme skepticismus vůči investování přes fondy. Je to stejné jako byste srovnávali mercedes s trabantem. Je potřeba, aby toto slovo přestalo být synonymem podvodu. Nicméně, co se týče oblasti Asset Managementu, tak v poslední době můžeme pozorovat velký růst.
14:40 Jan Macek (Swiss Life Select): V dnešních podmínkách nízkých výnosností investičních instrumentů je např. u dluhopisů výnos ve výši 5 % již relativně rizikový a investor by měl být velmi dobře obeznámen s tím, proč má daný dluhopis takovou výnostnost.
14:30 František Bostl (Colosseum): Největší problémem na finančních trzích je klesající výnosnost a chování velkých bank. Ne zřídka vidíme, že si banky účtují poplatky za správu portfolia ve výši 3 % a výnosnost je 4 %.
14:20 Jan Macek (Swiss Life Select): Nulová inflace neznamená konec světa, nicméně je nutné zvažovat riziko, které může způsobit jednání centrálních bank, jejich chování totiž může značně ovlivnit ceny akcií na světových trzích. Dříve tohle riziko bylo více marginální než dnes.
14:15 Lukáš Kovanda (Roklen24): O své vklady v bankách se bát nemusíme. Stejný případ jako na Kypru, kde byly znárodněny v klady je u nás pro zatím nepředstavitelný. V ČR mají banky, potažmo Česká národní banka, opačný problém – potřebují dostat peníze mezi lidi. V souvislosti s tím se hovoří o tzv. helicopter money, kdy by se měly lidem v podstatě „rozdávat peníze“, aby se podpořila inflace.
14:10 Petr Budínský, prorektor Vysoké školy finanční a správní právě zahájil Finanční a investiční fórum 2016

Newsletter