Brexit přichází. Konec Hry o trůny?

„Zima přichází“, slýchávali jsme často z úst Neda Starka, dokud mu ještě hlava seděla pevně na krku. Po pátečním britském referendu bychom však motto nejslavnějšího rodu ze Severu mohli změnit na „brexit přichází“. Ano, je to tak. I známý seriál Hra o trůny by si pravděpodobně mohl odnést své z rozhodnutí Britů o odchodu z EU. A pozitivní to zrovna moc není.

Známý seriál, jehož šestá řada se blíží ke konci, má pod palcem vysílací stanice HBO. Oblíbenou destinací natáčení je Severní Irsko. O  tom, že je tato lokace pro děj seriálu klíčová, svědčí fakt, že zde proběhla „bitva bastardů“, že zde bylo natáčeno prostředí, kde sídlí Bratrstvo bez praporců, a že se zde nachází i opětovně dobytý Zimohrad či město Mereen. Brexit by to vše mohl změnit.

Natáčení v těchto místech totiž patří k těm nejnákladnějším. K tomu, aby to tedy bylo možné, musí podle serveru Foreign Policy HBO a ostatní producenti získat zdroje od EU, konkrétně od Evropského fondu pro regionální rozvoj, jehož cílem je podpora ekonomického růstů zemí Unie. Jakmile však Spojené království z evropského bloku odejde, odejde společně s ním i Severní Irsko. Společnosti, které tak budou chtít v této lokaci natáčet, budou odříznuty od tolik potřebného evropského financování, což by některé z nich mohlo donutit se přesunout do levnějších krajů.

Podle Petera Chase, pracovníka German Marshall Fund, amerického centra pro spolupráci USA a Evropy, by britský odchod mohl ohrozit nejen financování Hry o trůny, ale i další filmy či seriály.

„Je nejisté, co teď bude s americkými studii, která chtějí filmovat ve Spojeném království,“ řekl Chase. „Programy Evropské unie jim s financováním výrazně pomáhaly, ovšem teď, když Británie již nebude její součástí, by se natáčení mohlo přesunout jinam.“

HBO by však nakonec nemusela být tento případ. Podle nejmenovaného zdroje, který se podílí na produkci Hry o trůny, tento seriál nezískal peníze od Evropského fondu pro regionální rozvoj po dobu několik posledních sérií, tudíž jeho fanoušci mohou zůstat v klidu.

 Ani samotné vedení televizní stanice není z brexitu nikterak vzrušené. „Nepředpokládáme, že by výsledek britského referenda měl mít jakýkoliv materiální vliv na natáčení Hry o trůny,“ stálo ve sdělení pro server Business Insider.

Fanoušci tak mohou být klidní, minimálně v tomto případě bude lokace zachována. Díky bohu….

Newsletter