Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Brexit se může odložit, dohodli se britští poslanci. Má to ale háček

Britský parlament včera odsouhlasil návrh vlády premiérky Theresy Mayové na posunutí brexitu na pozdější termín. Pokud bude schválena dohoda. Podmínkou je ale její brzké schválení. A to může být kamenem úrazu.

Včerejší ráno zahájily zprávy britského tisku o přípravě premiérky Mayové na třetí hlasování o dohodě o brexitu. Tu parlament již dvakrát dříve odmítl, čímž se Velká Británie přiblížila možnosti tzv. tvrdého brexitu. Nyní do lavic poslanci zasedli v otázce krátkého prodloužení termínu odchodu.

Mimo americká data o klesajícím prodeji nových domů (-6,9 %) a rostoucích žádostech o podporu v nezaměstnanosti byly včera evropský a americký trh bez důležitých dat. Nejen libra, ale i další měny tak s napětím očekávaly právě zejména výsledky hlasování. To dopadlo dle našeho očekávání a 412 poslanců se vyjádřilo pro odklad, zatímco 202 bylo proti. Termín by se tak mohl posunout z 29. března přibližně o tři měsíce na konec června. Vzdálenější termín by mohl způsobit problémy, jelikož by Británie musela zorganizovat volby do Evropského parlamentu, zákonodárného orgánu sdružení, které by záhy opustila.

Důležitou podmínkou je ale schválení dohody o brexitu, což může být problematické. Poslanci již dvakrát dohodu odmítli a nevypadá to, že by svůj postoj dokázali tak rychle přehodnotit.

Premiérka Mayová bude nakonec muset na summitu EU přesvědčit zástupce všech 27 ostatních zemí unie, že je odklad v jejich zájmu. Předseda Evropské rady Donald Tusk požádal členské země, ať odklad podpoří. Pokud ho vyslyší, získá Británie místo dvou týdnů čtvrt roku na další vyjednávání.

Čtvrteční ráno sice začalo pro euro optimisticky, pozdější debaty kolem brexitu ale společnou evropskou měnu sesunuly až pod hranici 1,13 EURUSD. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1317 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,64 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1260 do 1,1312 EURUSD.*

Český statistický úřad včera zveřejnil lednové statistiky maloobchodu, tržby meziročně vyrostly o 4,7 procenta a meziměsíčně o 0,5 procenta. Nejvíce k růstu přispěl růst tržeb prodejen s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a také prodej přes internet.

Jinak byl včerejšek na data skoupý. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) představila novou Koncepci rozvoje kapitálového trhu. Ta se zaměřuje na následující čtyři roky a bude se snažit o změnu struktury úspor českých domácností. Ministerstvo také upozornilo, že by chtělo zvýšit podíl akciového a dluhopisového financování českých firem na úkor úvěrů.

Dnes statistici zveřejní průmysl za leden, dle predikce Roklen meziročně poroste o 1,7 procenta. ČSÚ oznámí také údaje o stavebnictví za leden. 

Koruna během včerejška setrvale oslabovala proti dolaru. Proti euru si udržela s výjimkou krátkého odpoledního posílení otevírací kurz okolo 22,67 EURCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,61 až 22,84 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter