Brexit? Smete libru do 80. let, varují stratégové

Odchod Velké Británie z Evropské unie by byl naprosto devastující pro britskou libru, kterou dnes vidíme na měnových trzích propadat k euru i americkému dolaru až pod 1,3900 USDGBP . Shodují se na tom stratégové v průzkumu Bloomberg. Briskou měnu vidí při ANO Brexitu prudce oslabit až na úrovně, na kterých byla naposledy v 80. letech minulého století.

Zazní ano pro Brexit? Pak libra propadne do týdne o jedno vyslovení pod 1,35 dolaru za libru. To je meta, která byla na trzích k vidění naposledy v roce 1985. Referendum se uskuteční 23. června letošního roku a více než pětina oslovených analytiků očekává, že libra k dolaru může propadnout dokonce až pod 1,20 USDGBP. Jen jeden jediný naopak soudí, že se udrží na metou 1,40.

Libra letos vůči naprosté většině měn dalších zemí G10 odepsala dvě a více procent a její sestup zesílil poté, co premiér David Cameron oznámil datum referenda.

 

Britská libra dnes poklesla nejvíc od března 2009. Oslabila poté, co londýnský starosta Boris Johnson prohlásil, že bude podporovat kampaň za odchod Británie z osmadvacítky.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 22. únor 2016

„Přijdou negativní dopady na růst britské ekonomiky, úrokové sazby, přijde odliv kapitálu, problémy s financováním běžného účtu,“ popisuje stratég ABN Amro. Je jedním z těch, kteří věští při Brexitu pád libry pod 1,20 k dolaru. Na 1,25-1,30 do týdne od ano Brexitu vidí libru stratég Commerzbank Peter Dixon.

V pondělí 22. února libra propadla nejprudčeji od roku 2010 (graf naleznete ve fotogalerii k článku). Důvodem byla podpora, kterou Brexitu vyslovil velmi populární politik, londýnský starosta Boris Johnson. V úterý dopady na britskou libru potvrdil Mark Carney, guvernér centrální banky Bank of England. Podle dalšího z účastníků průzkumu Blooomberg, Enrique Diaz-Alvareze z londýnské Ebury, odpoví Bank of England na Brexit okamžitým snížením klíčové sazby ze současného historického dna 0,5 procenta.

Ve středu 24. února libra ztrácí intradenně procento a k americkému dolaru se dostává pod 1,3900. Je tak nejníže od jara roku 2009. 

 

Zůstane Británie v EU? Rozhodne se zřejmě v červnu v referendu. Výsledek je nejistý, protože politická scéna i široká veřejnost jsou v názoru na setrvání či vystoupení z EU rozpolcené.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 20. únor 2016

Newsletter