Británie vede oživení Evropy. Ale?

Britská ekonomika by měla vykázat nejrychlejší tempo růstu od roku 2007, alespoň dle prognózy Britské obchodní komory (BCC). Ta přistoupila ke zvýšení výhledu růstu HDP pro letošní rok z 3,1 % na 3,2 % a pro rok 2015 z 2,7 % na 2,8 %. Rok 2016 by pak měl přinést zmírnění tempa růstu na 2,5 %.

Komora ale upozornila, že Británie je příliš závislá na spotřebě domácností a že je nutné se zaměřit na podporu investic a exportu.

„Náš výhled potvrzuje, že se Británie stává jednou z nejrychleji rostoucích rozvinutých ekonomik. Spíše než že bychom následovali ostatní ekonomiky, stáváme se lídrem, alespoň z krátkodobého pohledu,“ uvedl výkonný ředitel BCC John Longworth. „V rámci udržení tohoto vývoje se musíme více začít soustředit na investice, pro-exportní politiku, inovace… důraz na mezinárodní obchod je klíčem k úspěchu, pokud se chceme zbavit závislosti na spotřebě domácností,“ dodal.

Zlepšení ekonomické prognózy ze strany BCC přichází v době, kdy se v Británii hovoří o možném zvýšení sazeb. Analytici se ale prozatím plně neshodují, kdy by k tomuto kroku ze strany BoE mělo dojít.

BCC očekává, že k prvnímu zvýšení dojde v prvním čtvrtletí 2015 a to z aktuální úrovně 0,5 % na 0,75 %. Postupně do konce roku 2016 by centrální sazba měla vzrůst až k úrovni 2,25 %. V souvislosti s tímto vývojem BCC varovala před možným negativním dopadem na spotřebu domácností.

Dobré zprávy přicházejí z tamního trhu práce, kdy se očekává, že míra nezaměstnanosti klesne až pod 5% hranici ve druhém čtvrtletí 2017 ze současné úrovně 6,4 %.

Britská ekonomika si aktuálně v porovnání se zbytkem regionu vede nejlépe. Poslední data z eurozóny přinesla spíše zklamání ať už v případě Itálie či hnacího motoru Německa, které v 2Q vykázalo mezikvartální pokles o 0,1 %. Británii tak mohou trápit obavy z toho, že by se slabá výkonnost zbytku evropského regionu mohla přelít i do její ekonomiky. 

Newsletter