Britové se s EU nerozkmotří, dohoda je na spadnutí

  • Post brexitová obchodní dohoda je na dosah, hlavní nevyřešenou proměnnou nadále zůstává rybolov
  • Bank of England aktuálně nevidí záporné sazby jako efektivní řešení
  • Libra vůči euru v návaznosti na tyto zprávy posílila o procento

Evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier včera řekl, že post brexitová dohoda s Velkou Británií je na dosah a že je připraven na jejím dotažení v příštích dnech pracovat ve dne i v noci. Pro britskou libru to byla jednoznačně dobrá zpráva, když včera vůči euru posílila o celé procento a vůči slabému dolaru dokonce o 1,5 %.

Jednání mezi EU a Velkou Británií se od minulého týdne po odmítavém přístupu Borise Johnsona ohledně vyjednávání a požadavku změny přístupu EU moc daleko nepohnula. Včera jsme však byli svědky dobrých zpráv ohledně budoucí dohody, když Barnier pronesl, že uzavření dohody je otázka dnů, pokud si obě strany udrží důvěru a přistoupí k oboustranným kompromisům ve zbývajících částech vyjednávání, kde hlavní nedořešenou proměnnou zůstávají práva ohledně rybolovu v britských vodách.

Britové si pravděpodobně začali uvědomovat, že prostor pro hrdinství v aktuálním prostředí není na místě. Ratingová agentura Moody’s také včera ráno poznamenala, že brexit bez obchodní dohody by pro úvěrové hodnocení britských automobilek měl výrazně horší dopady než koronavirová krize.

Libře pak ve včerejším posilování mimo vidiny spojené s uzavřením obchodní dohody pomohl také Dave Ramsden z Bank of England, který trhy ujistil, že zavádění záporných úrokových sazeb tamní centrální banka v aktuální situaci nevidí jako efektivní řešení, jelikož by došlo k zatížení bankovního sektoru. Nevyvrátil však, že si BoE tento nástroj do budoucna ponechá jako jednu z možností v případě potřeby.

Včera byla také zveřejněna britská inflace za září, která dopadla dle očekávání, když meziročně zrychlila na 0,5 % z předchozích 0,2 %. V jádrovém vyjádření pak zrychlovala o 1,3 % (y/y). Inflace sice dopadla dle tržních očekávání, nicméně vzhledem k aktuální situaci nadále platí, že ekonomická data mají na vývoj kurzu libry jen velmi omezený dopad, když je veškerá pozornost upnuta na brexit.

Říjnový vývoj na páru eura s librou je i přes včerejší posílení libry ve znamení pohybu do strany, když se pár již tři týdny pohybuje v pásmu ohraničeném 0,9000 – 0,9150 EURGBP. Po prudkém oslabení libry o téměř 5 % z první poloviny září se tak momentálně jedná o relativně klidné obchodování v rámci tohoto měnového páru.

Libra se aktuálně nachází poblíž spodní hranice výše zmíněného pásma a v dalším posílení ji bude bránit právě oblast supportů, která včera zastavila její zisky. Konkrétně se jedná o hranice podpory na hodnotách 0,9034, 0,9026 a o psychologickou hranici 0,9000 EURGBP. Technické indikátory v rámci čtyřhodinového ani denního grafu nenabízí žádné signály, tudíž budeme pravděpodobně svědky pokračování obchodování bez jasného směru, dokud nedojde k zásadnímu průlomu v obchodní dohodě.Zdroj: Tradingview

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1854 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1811 do 1,1903 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,24 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,11 až 27,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,83 až 23,11 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter