Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Britská libra (padající) hvězdou na forexovém trhu?

Skotské referendum z minulého týdne, jenž vyznělo pro setrvání Skotska v unii s Velkou Británií, mělo uklidnit investory a být hnacím motorem růstu britské libry. Realita je však jiná.

Libra, jenž nabyla zpět velkou část svých dřívějších ztrát ve dnech, které vedly k referendu, sice po vyhlášení výsledků prudce vzrostla, ale posléze strmě klesla a uzavřela den 0,6% ztrátou vůči dolaru. Něco z toho bylo zřejmě krátkodobým efektem, kdy investoři vybírali zisky. Zatímco hedgeové fondy v pátek prodávali libru, institucionální investoři jí kupovali zpět, vyplývá z údajů Citigroup. Přestože v tomto týdnu britská měna zaznamenala zisky, zůstává hluboko pod úrovní ze začátku září, kdy rizika skotské nezávislosti poprvé dolehla na investory. Riziko bezprostředního oddělení bylo zažehnáno. Trh se nyní zaměří na trvalejší zdroje politické nejistoty.

„V současné době existuje zvýšený důraz na politiku Velké Británie,“ říká Jane Foley, stratég z Rabobank. Pro investory není až tak obvyklé přikládat velkou váhu volbám v rozvinuté zemi tak dlouho před danou událostí, ale referendum bylo ostré připomenutí politických rizik. Hlasování o členství Británie v EU na jaře příštího roku přidává trhům na nervozitě.
 
Ještě důležitější však jsou trendy globální měnové politiky. Dolar v posledním měsíci rostl vůči téměř všem hlavním měnám, protože investoři začínají předvídat konec „kvantitativního uvolňování“ a příchod přísnější měnové politiky. Rally v minulém týdny byla z velké části poháněna americkým Fedem, jenž ve svých prognózách naznačil, že úrokové sazby by mohly růst výrazněji, než se očekávalo.

Libře se vůči dolaru ve skutečnosti daří lépe nežli většině ostatním hlavním měnám rozvinutých zemí za poslední měsíc, přestože investoři započítávali rizika spojená se skotským referendem. Vůči euru libra v minulém měsíci posílila o 1,6 procenta a většina analytiků tvrdí, že růst jen tak neskončí a to zejména kvůli tomu, že Evropská centrální banka bude nadále uvolňovat svojí měnovou politiku. Někteří si dokonce myslí, že by libra mohla obnovit svůj růst vůči americké měně, poháněna pokračujícím ekonomickým oživením ve Velké Británii. 

„S referendem za námi si myslíme, že se libra opět může stát životaschopnou alternativou k dolaru,“ uvádí analytici z Credit Suisse ve své poznámce pro investory, zatímco Petr Krpata z ING konstatuje, že kurz libry ještě zdaleka nereflektuje růst výnosů dvouletých britských dluhopisů. Data z trhu futures ukazují, že spekulanti, kteří dříve sázeli na růst libry, před referendem uzavřeli své pozice, což však dává velký prostor pro jejich návrat na trh.

Nicméně jiní se domnívají, že je nepravděpodobné, že by se libra vrátila do „starých kolejí“. Oživení ve Velké Británii je na pořadu dne, ale jeho tempo může být moderováno – poslední údaje naznačují, že vývozci začínají pociťovat důsledky pokračujícího oslabení v eurozóně. Mimo to, růst mezd zůstává blízko svých rekordních minim, což hraje ve prospěch holubičích členů britské centrální banky.

Analytici Morgan Stanley poznamenávají, že tržní očekávání, že BoE začne zvyšovat úrokové sazby v prvním čtvrtletí příštího roku, se nemění. Argumentují, že investice proudící do Velké Británie, které posilují libru, zpomalily v období před referendem a jejich okamžitý návrat je nepravděpodobný. „Máme pochybnosti, že libra bude schopna zvrátit své ztráty z posledních dvou měsíců,“ říká Geoff Yu, stratég z UBS. „Očekáváme, že politika Fedu a s ním spojený konsensus zvyšování sazeb zůstane neměnná, zatímco BoE bude neustále vytvářet nejistotu ohledně vlastního načasování.“ 

Newsletter