Britská rozvodná síť čelí hackerům

Britská vláda je jen o krok před hackery, kteří se snaží v zemi takřka neustále odstavit dodávky energií. Kybernetické útoky na národní rozvodné sítě jsou velkou hrozbou pro bezpečnost země, poznamenal James Arbuthnot, člen parlamentu, který do loňského roku předsedal výboru pro obranu. V příštím měsíci má v plánu navštívit National Grid Plc, aby o problému diskutoval.

„National Grid je pod palbou kybernetických útoků ne jen den za dnem, ale minutu po minutě,“ řekl Arbuthnot, který loni na konferenci v Londýně sliboval, že jehož výbor přezkoumá bezpečnostní politiku země.

Jak ukázaly národní statistiky Computer Emergency Response Team, rozvodná elektrická síť je v Británii neustále předmětem kybernetických útoků a hrozba pro tuto infrastrukturu bude i v několika příštích měsících vysoká. Úřad vlády 12. prosince oznámil, že zvýší výdaje na svůj kybernetický bezpečnostní program na 860 milionů liber z původních 650 milionů, plánovaných na dobu čtyř let od roku 2011.

Nová dimenze kybernetické války: Mohutný útok na západní energetiky

Kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu jsou podle Moskevské bezpečnostní firmy Kaspersky Lab čím dál tím větší hrozbu po celém světě. Odhalení výbuchu ropovodu v Turecku, jenž bylo řízeno počítačem v roce 2008 nebo útok na Sony Pictures Entertainment ukazuje rostoucí schopnost hackerů proniknout IT systémy. „Útok na rozvodnou síť v Británii by byl jednoznačně destruktivní, protože bez ní by ekonomika přestala fungovat,“ dodal Arbuthnot.

Americká obdoba

Rozvodová síť v USA byla v listopadu úspěšně hacknuta několika zahraničními vládami – pravděpodobně Ruska, Íránu a Číny – což ji, podle Národní bezpečnostní agentury ponechalo náchylnou k mechanickému poškození. Podle zprávy Mountain View, kalifornská společnost SentinelOne, zabývající se počítačovou bezpečností, předpovídá, že obdobné útoky by mohly narušit americké dodávky elektřiny také v roce 2015.

National Grid, která rovněž působí na severovýchodě USA a úzce spolupracuje s USA v oblasti bezpečnostních otázek, odmítla říci, zda byla jednou z cílových společností listopadového útoku.

Mluvčí ministerstva vnitra, které dohlíží na domácí zpravodajské služby ve Velké Británii, odmítl komentovat, jak často se setkává rozvodná síť s kybernetickými útoky. Ochrana infrastruktury v Británii se nyní v rámci tamního bezpečnostního aparátu věnuje zvýšená pozornost.

Bezpečnostní experti loni poznamenávali, že opatření, která vedla k tomu, že jsou elektrické sítě „zelenější“, posilují jejich zranitelnost vůči počítačovým hackerům, protože nové větrné elektrárny, solární panely a inteligentní měřiče neznamenají nic jiného, než další portály které jsou náchylné k narušení a průniku přes ně do sítě.

Zahraniční útoky

„Útoky z Číny a Ruska jsou pravděpodobně špionáž, nikoli útoky s cílem zničit, což ovšem neznamená, že nemohou použít získané informace v budoucnu,“ řekl kybernetický expert Robert Pritchard z Royal United Services Institute. Čína by mohla studovat rozvodovou síť s cílem zcizit britské technologie, „ale na země, jako je Severní Korea, by spíše seděla možnost nějakého poškození,“ dodal. Americká vláda tvrdí, že Severní Korea je zodpovědná za hackerský útok na Sony.

„Špionáž je v mnoha případech jen přípravným jevištěm pro sabotáž,“ řekl Slava Borilin, z moskevské bezpečností firmy Kaspersky. „Vysoká míra pokročilých perzistentních hrozeb, nacházejících se ve všech částech infrastruktury, povede více a více k jejich přeměně na ničivé zbraně – což je trend, který již momentálně pozorujeme.“

Newsletter