Britská (vládní) fintech premiéra

Britská vláda je připravena spustit svou první fintech strategii, která má za cíl usnadnit firmám tohoto sektoru dodržovat regulace a spolupracovat s bankami. Co všechno zahrnuje?

Zprávy ze začátku uplynulého týdne ukázaly, že britský ministr financí Philip Hammond plánuje řadu změn, co se týče vládního přístupu k fintech sektoru, a to včetně nové pracovní skupiny, která bude mít za úkol sledovat kryptoměny. Strategie, která spatřila světla světa na druhé vládní Mezinárodní fintech konferenci ve čtvrtek 22. března, představila projekt s názvem „robo-regulace“, v rámci něhož bude vybudován software, který zajistí, že fintech startupy budou moci automaticky dodržovat dané regulace.

Tato strategie také zahrnuje tři fintech regionální vyslance, kteří se budou starat o „zajištění výhod plynoucích z fintechu po celém Spojeném království“ a také budou pomáhat nastolit určité standardy v tomto sektoru, díky kterým budou fintechy snáze spolupracovat s již existujícími bankami.

Za účelem podpořit růst malých fintech firem bude vláda spolupracovat se sektorem na vytvoření sdílených platforem, pomocí kterých budou odstraněny bariéry stojící v cestě malým fintech firmám, uvádí zpráva. Také bude spuštěn nový program vytvořený vládní skupinou zaměřenou na fintech, aby byly malé firmy schopné využívat britskou různorodou pracovní sílu.

 

 

„Od Square Mile v Londýně až po skotský Silicon Glen bude Spojené království využívat sílu fintechu a zároveň vytvářet ekonomiku připravenou na budoucnost,“ uvedl Hammond. „Jsem zavázán k tomu, abych pomohl sektoru růst a vzkvétat, a díky naší ambiciózní sektorové strategii zajistíme, že Spojené království zůstane v popředí digitální revoluce,“ přislíbil.

 „Jsme odhodláni k tomu učinit z Británie nejlepší místo pro zakládání a rozšiřování digitálního podnikání, zároveň však dáme spotřebitelům více možností, když přijde na správu osobních financí,“ řekl Matt Hancock, britský ministr digitálních věcí, kultury a médií. „Tento nový celostátní fintech program pomůže startupům z celé země v budoucnu růst a šířit výhody této průkopnické technologie,“ dodal.

Britský fintech sektor přispívá do ekonomiky státu 6,6 miliardy liber ročně a zaměstnává více než 60 tisíc lidí, kteří pracují zhruba v 1600 společnostech, uvádí ministerstvo financí. V prvním čtvrtletí tohoto roku získal sektor rekordních 2,1 miliardy liber z investic.

 

Newsletter