Britské volby končí patem. Libra padá, koruna čeká na inflaci

AKTUALIZOVÁNO – Předčasné parlamentním volby ve Spojeném království skončily, jak se zdá z posledních čísel, patem. Média hovoří o selhání týmu konzervativců v čele s Theresou May. Žádné straně se nepodařilo získat potřebnou většinu. Libra v návaznosti na to padá, euro mírně sílí, koruna bez výraznějších změn.

Konzervativci podle serveru CNBC obdrželi počet hlasů odpovídající celkem 315 křeslům. Hned za nimi jsou labouristé s 261 křesly. Skotská národní strana získala 35 křesel a Liberální demokraté 12. Protievropská  Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se do sněmovny zřejmě nedostala.

K tomu, aby měla jedna strana jasnou většinu, je potřeba získat 326 křesel z celkem 650. Aktuálně zbývá sečíst necelých 10 posledních volebních obvodů. Fakt, že konzervativci nezískali většinu, by mohl poškodit především jednání o brexitu. Británii tak podle mnohých čeká období politické nejistoty. Lídr labouristů Jeremy Corbyn vyzval „šéfku“ konzervativců Mayovou k demisi.

Situace, kdy žádná strana nezíská naprostou většinu, je poměrně vzácná, ovšem nikoliv dosud nepozorovaná. Možnosti jsou teď tři. Vzniknout může vláda menšinová, kterou strany podporují v podstatě tehdy, kdy se jim to hodí. Dalším řešením je vláda sestavená na základě mezistranické dohody či vláda koaliční.

Libra v návaznosti na aktuální výsledky dnes oslabuje o zhruba 0,8 %, a to jak vůči euru, aktuálně na 1,129 GBPEUR, tak vůči dolaru, v tuto chvíli na 1,264 GBPUSD, což je nejnižší číslo od dubna (oproti včerejšku propad o 2 %). Euro se během nočních hodin krátce propadlo až pod 1,120 EURUSD, aktuálně se již obchoduje na 1,1208 EURUSD. Koruna je zatím bez výraznějších změn, což odpovídá 26,26 EURCZK.

Volby v Británii končí patem… A libra padá

Co se týče dalších událostí, včera proběhlo zasedání ECB. Banka ponechala své sazby i program QE beze změny, vypustila však dovětek o možném dalším snížení úroků na ještě nižší úrovně. Z této rétoriky je tak patrné, že banka v dohledné době nechce dále snižovat nastavení úrokové politiky, ovšem v případě, pokud by se stav evropské ekonomiky zhoršil, by tento nástroj opět připadl v úvahu. To samé platí i o programu kvantitativního uvolňování, který je možné změnit nejen z hlediska oběmu, tak i samotné doby trvání.

ECB zároveň přistoupila ke zlepšení prognózy vývoje evropského HDP. V případě inflace naopak provedla revizi směrem dolů.

Draghi a vypuštění možnosti ještě víc snížit sazby? Nikdy neříkej nikdy…

Dnešní den se tak ponese v duchu dopočítávaní hlasů v rámci britských voleb, na což budou reagovat vyjma měn i další trhy. Z hlediska dat bude klíčové sledovat českou inflaci za květen. Meziročně se očekává mírné zrychlení na 2,2 %, meziměsíčně pak pokles o -0,1 %.

Aktuální rozmezí pro dolar vidíme od 23,38 do 23,48 USDCZK a 1,117 až 1,123 EURUSD. Korunu pak v pásmu 26,22 až 26,35 EURCZK.

Newsletter