Britskou libru zdtrtil „postbrexitový“ personální chaos

Hlavní událostí včerejšího dne na devizových trzích byl pád britské libry. Ve zemi nastanou rošády kvůli brexitu. Rezignaci včera oznámili hned dva klíčoví ministři. Šéf diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis. Koruna během včerejšího obchodování zpevnila vůči euru i dolaru, když jí k ziskům pomohla květnová data Českého statistického úřadu z ekonomiky.

Česká měna včera zažila vydatný příval dat od statistiků. „Průmyslová výroba v květnu přes propad výroby aut zrychlila. Zahraniční obchod kopíroval výkon průmyslu, přesto se na jeho výsledku podepsala vysoká srovnávací základna z minulého roku. Stavebnictví nadále pokračuje v nebývalém růstu, daří se zejména pozemnímu stavitelství, kterému nahrává vyšší investiční aktivita soukromého sektoru i rostoucí rezidenční výstavba,“ uvedla Monika Junicke z Komerční banky. 

Kurz koruny včera komentoval místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk, a to při prezentaci pravidelného Indexu exportu, který ukázal, že český export si prozatím v 2. čtvrtletí díky sezónním faktorům a pracovním dnům navíc vede o něco lépe než na začátku roku. Pro letošní 3. čtvrtletí Index Exportu předpovídá mírné zlepšení výkonnosti českého vývozu oproti první polovině roku. 

“Jak se v praxi ukázalo, tak i koruna může mít své dny. Centrálním bankéřům se zdála příliš slabá, inflace byla sice v tolerančním poli, ale nad stanoveným cílováním, trh realit a hypoték je přehřátý, a tak počtvrté po ukončení intervenčního režimu zvýšili signální sazby v očekávání, že koruna se zachová racionálně a o pár desítek haléřů posílí. Šedá je však teorie, ale zelený strom života a koruna si naprosto nečekaně vyrazila opačným směrem. Naštěstí! Koruna asi správně tuší, že přehřátý trh práce nejenom že neumožňuje další růst, ale blížící se dovolené trh práce dále ještě oslabí, a navíc chování amerického prezidenta Donalda Trumpa nahání vrásky na čelo nejenom českým exportérům,“ uvedl Daněk. 

Průzkum Asociace exportérů a Raiffeisenbank mezi vývozci také ukázal, že tři čtvrtiny exportérů očekávají, že česká ekonomika spadne nejpozději do dvou let do recese. Více než třetina firem čeká recesi již příští rok, zhruba dvě pětiny vývozců pak v roce 2020. 

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,85 EURCZK

Euro se včera vůči dolaru vyšplhalo až na 1,1791 EUR/USD a kurz se tak dostal na nejvyšší úroveň od poloviny června. Později však jednotná evropská měna zisky korigovala.

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky vytvořila včera publikovaná evropská data euru podporu. Statistiky německé obchodní bilance za květen navázaly již na zveřejněná více než dobrá data z německého průmyslu, což se projevilo na dynamice vývozů i dovozů. Zlepšení zaznamenaly i měkké indikátory typu důvěra ve francouzském průmyslu, jak ji za červen zveřejnila francouzská centrální banka, či červencová důvěra investorů v eurozónu. „Tipec ale euru utnul prezident ECB Mario Draghi s tím, že ECB musí být trpělivá a rozvážná. Potvrdil, že ani během léta 2019 ještě nevidí úrokové sazby výše,“ poznamenal Vejmělek.

Pád britské měny včera pomohl dolaru k oživení vůči koši hlavních měn. Libra oslabila poté, co ministr zahraničí Boris Johnson, který je důsledným zastáncem odchodu Británie z EU, oznámil svoji rezignaci. Demisi se rozhodl podat kvůli neshodám kolem plánu odchodu Británie z Evropské unie, který minulý týden představila premiérka Theresa Mayová. Johnson upozornil na to, že Británie oslabuje své vyjednávací pozice.

Makroekonomický kalendář je dnes chudší. V Německu bude dopoledne zveřejněn index ZEW za červenec. Index Zew hodnocení současné situace by měl klesnout na 78,1 bodu z červnových 80,6 bodu. Ve Spojených státech pak bude zveřejněn červnový index optimismu mezi malými podniky.

Dolar se dnes ráno vůči euru obchoduje na 1,1738 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,18 bodu. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter