Trh ve Velké Británii se oklepal z krize roku 2008 a do předkrizové kondice se dostal již v roce 2013. S oživením se rozproudily i půjčky a bankovní sektor rozevřel svá křídla. Objem kapitálu rostl ve všech sektorech s výjimkou jednoho – komerčních nemovitostí. Již více než pět let prožívají britská kancelářská centra, obchody a skladiště kocovinu. The Economist vysvětluje proč.
Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat
Bankovní domy i britští centrální bankéři jsou si dobře vědomi, jak nafouknutá bublina právě na tomto trhu před 7 lety splaskla. V USA to byly retailové půjčky, respektive hypotéky, které podsekly nohy tamním bankám. V ostrovní zemi hypotéky nezpůsobily zdaleka takový poprask jako právě půjčky na komerční reality.
The Economist připomíná, že půjčky pomohly přifouknout od roku 2004 do poloviny roku 2007 ceny komerčních nemovitostí reálně o 33 %, zatímco nájmy vzrostly jen o 3 %. Zjevně transakce měly vysoce spekulativní motiv a po splasknutí se ceny propadly o polovinu.
RBS i Lloyds dávají ruce pryč
Royal Bank of Scotland a bankovní dům Lloyds TSB prodaly špatné úvěry a objem vydaných půjček k dnešku klesl o polovinu na 135 miliard liber vůči roku 2009. Oproti tomu Economist ukazuje, že ve stejném období se ovšem o 7 % navýšil objem hypoték.
Je zřejmé, že v krizovém období domácnosti viděly příležitost k levným nákupům a, díky minimálním úrokům, se reálné ceny nemovitostí dostaly k předkrizovým maximům. Ceny komerčních nemovitostí jsou nyní stále o bezmála 40 % níže vůči svému vrcholu.
Za 2 roky o pětinu dražší
Přece jen jsou ale někteří investoři dnes šťastnější. Jsou to ti, kteří nakoupili nemovitosti pro propadu v roce 2013. Jelikož britské banky by jim nepůjčily, kapitál získali v zahraničí. Ceny nemovitostí pak vzrostly o 21 %.
Zájem byl zejména o objekty v Londýně, který je dlouhodobě považovaný za investiční „nebe“. Jenže s pomalým růstem nájmů pak rostoucí ceny stlačily výnosy směrem k historickým minimům, u některých londýnských kanceláří až k 3 %. Populárnější, a tedy dražší, jsou i nemovitosti ve Walesu a Midlands (oblast okolo Birminghamu).
Londýnská příležitost
Pomineme-li centrální Londýn, nemovitosti v širším centru stále hledají nové majitele/nájemce. Stejně tak v centrech ostatních měst. Cenová hladina klesá, respektive reálně stagnuje, zejména kvůli tlaku internetových obchodníků. Na druhou stranu, i oni nějaké nemovitosti potřebují, rostou tedy ceny skladů – nejen díky expanzi Amazonu.
Postupné oživení tohoto sektoru je pod drobnohledem Bank of England. Britský regulátor samozřejmě monitoruje trh, který stál za problémy několik let nazpět. Loňské zátěžové testy zahrnovaly i scénář poklesu cen komerčních nemovitostí o 30 %. Všechny až na jednu banku v testu obstály. Jak popsáno výše, při propadu cen by krváceli zahraniční investoři.
S historicky nízkými výnosy se současná nákupní horečka zastaví s růstem úrokových sazeb. Chcete-li si tedy otevřít obchod v Londýně, otevírá se zajímavá příležitost, avšak o úvěr je radno zažádat někde jinde.