Brity čeká klíčový týden. Američané budou slavit Díkůvzdání

V uplynulém týdnu bylo jednou z hlavních událostí jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií ohledně brexitu. Také tento týden bude dění v Británii zásadní a dá se čekat, že libra bude pod tlakem. Američané budou ve čtvrtek slavit svátek Díkůvzdání. Burzy budou po celý den zavřené, kratší bude i páteční obchodování. Dolar začíná nový týden nad úrovní 1,1400 EURUSD a koruna k euru kolem 26 EURCZK. 

Britská premiérka Theresa Mayová televizi Sky News řekla, že tento týden bude pro budoucnost země klíčový. Podle jejích informací jí v tuto chvíli prý nehrozí hlasování o vyslovení nedůvěry. Šéf labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že strana návrh brexitové smlouvy v parlamentu nepodpoří. Proti Mayové jsou také někteří členové její vlastní strany. Hlavní jednání bude až v neděli, kdy bude Evropská rada schvalovat návrh smlouvy o vystoupení Británie z unie.

Nedávný průzkum ukázal, že 54 procent Britů je pro setrvání země v Evropské unii a vypsání nového referenda o odchodu Británie z EU by chtělo 55 procent dotázaných.

Euru koncem minulého týden také pomohla zpráva, že italský premiér Giuseppe Conte bude spolupracovat s EU na rozpočtu své vlády v příštím roce, který Brusel odmítl. Dolar oslaboval poté, co představitelé Fedu varovali před zpomalením hospodářského růstu.

S kritikou Itálie přišel v pátek šéf Evropské centrální banky Mario Draghi na konferenci ve Frankfurtu. Upozornil na to, že vysoce zadlužené země by neměly i nadále zvyšovat svůj dluh a všechny země by měly respektovat pravidla unie. K měnové politice potvrdil, že kvantitativní uvolňování by mělo skončit na konci roku. Vliv růstu mezd na inflaci podle něj zůstává i dál slabý.

Dnešek je chudší na makrodata, podobné to bude i ve zbytku týdne. Dnes dopoledne bude zveřejněn report ECB o finanční stabilitě. V debatě v dnes vystoupí prezident sanfranciského Fedu John Williams. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1407 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,46 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1298 do 1,1402 EURUSD.*

Koruna minulý týden vůči euru oslabila nad úroveň 26 korun za euro. Kurz se tak dostal na nejslabší úroveň od července letošního roku. Tento týden je bez dat z domácí ekonomiky. České měně mohla v pátek pomoci zpráva o růstu cen výrobců. Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziročně zvýšily o 3,9 procenta. To je nejvyšší tempo růstu od ledna roku 2012.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,99 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,94 až 26,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,80 až 23,00 USDCZK.* 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter