Broadcom nenašel kupce pro výrobu mobilních čipů. Propustí 2,5 tisíce lidí

Americký dodavatel chipů Broadcom zruší zhruba 2.500 pracovních míst, propustí tak zhruba pětinu zaměstnanců. Krok souvisí s dřívějším rozhodnutím vyčlenit výrobu chipů zajišťujících připojení do mobilních telefonů. V ní je jasným lídrem trhu Qualcomm.

Broadcom 2. července oznámil, že pověřil JPMorgan Chase k posouzení možností pro další budoucnost divize, včetně možného prodeje. Společnost odhadla, že ukončení výroby těchto chipů by mělo snížit roční náklady zhruba o 700 milionů dolarů. Trh tehdy zprávu ocenil a akcie za jediný den posílily o 9,3 procenta, nejvíc za tři roky.

Nepříjemný rekord: Microsoft propustí 18 tisíc lidí

„Usoudili jsme, že obchodní a ekonomické příležitosti nejsou dostatečné, aby ospravedlnily pokračování v investici do segmentu. Pokud se nenajde kupce, očekáváme, že divizi zkrátka uzavřeme,“ řekl na začátku měsíce výkonný ředitel firmy Scott McGregor. Podle včerejšího vyjádření má firma již jasno, na stole je druhá možnost. S plánem uzavření divize přišlo o práci již 250 lidí a na zrušení pracovních míst čeká ještě zhruba 2.250 dalších. Broadcom v souvislosti s restrukturalizací zaúčtuje odpis kolem 225 mil. dolarů v průběhu následujícího roku.

Broadcom včera oznámil, že ve druhém čtvrtletí snížil ztrátu, přičemž upravený zisk ani výhled tržeb na další kvartál nezklamaly. Výše ztráty se rapidně snížila z 251 mil. USD před rokem na 1 mil. USD (v přepočtu na akcii zhruba na nule). Po očištění o jednorázové položky dosáhl upravený zisk na akcii 65 centů, meziročně o 5 centů nižší, konsensus byl ale 61 centů. Tržby klesly o 2,3 % na 2,04 miliardy dolarů, mírně nad konsensus 2 mld. USD. Pro současný kvartál firma očekává úroveň tržeb mezi 2,1 až 2,25 mld. USD (konsensus 2,19 mld. USD).

Intel zvedl zisk o dvě pětiny a zlepšil celoroční výhled

Před Broadcomem vzdaly boj s ostrou konkurencí na poli výroby chipů zajišťujících připojení k vysokorychlostnímu internetu, kde jasně dominuje Qualcomm s 90 procenty trhu, další firmy. Z trhu již odešly Texas Instruments a Freescale Semiconductor a výrobce chipů Intel v rámci výsledků za 2Q uvedl, že ztráty v mobilní divizi převyšují výnosy.

Akcie Broadcomu jsou od začátku roku o bezmála 31 % silnější. Včera po závěru trhu reagovaly na zprávy růstem o 2,7 %.

Newsletter