Brusel dodal sílu zlatu, německému dluhu a šanci Brexitu

Nejprudčeji za poslední týden propadl index evropských akcií Stoxx 600 po teroristických útocích v na bruselském letišti a v metru, po kterých zůstaly desítky mrtvých. Sílu naopak útoky dodaly zlatu nebo německým dluhopisům a mezi měnami japonskému jenu.

Doprava a volný čas, výrazně aerolinie. To je logicky segment, jehož akcie se propadly v reakci na útoky v Bruselu. Výnos na 10letém německém dluhopisu (bundu) naopak klesá na nejnižší hodnoty za poslední dva týdny a zlato poprvé za poslední čtyři dny zpevňuje.

Britská libra oslabuje proti většině hlavních obchodovaných měn. Důvod? Sázky na to, že útoky v Bruselu posílí nálady stoupenců Brexitu. Libra ve 13:30 odepisuje vůči americkému dolaru 0,8 procenta u 1,4250 GBPUSD. K euru libra oslabuje o 0,7 % pod 1,2700 GBPEUR. Samotné euro přitom k americkému dolaru padlo od 1,1250 EURUSD až k úrovni 1,1190 EURUSD, ve 13:30 ale již maže ztráty do blízkosti 1,1230 EURUSD.

„Každá událost, která může dát jistým lidem argumenty proti imigrantům, a tou bezesporu jsou teroristické útoky, zvyšuje riziko Brexitu. Proto vidíme výrazně oslabovat libru,“ reagoval stratég Bank of America v Londýně, Athanasios Vamvakidis. Dolar ke koši měn (Dollar Spot Index) zpevňuje o desetinu procenta po oslabení v minulém týdnu o 1,3 procenta v reakci na slova z Fedu, která chladila pravděpodobnost brzkého dalšího růstu sazeb v USA.

Inverzně k britské libře se japonský jen profiluje jako bezpečný přístav, daleko od belgických událostí. Na nová rekordní minima míří dlouhé splatnosti japonských dluhopisů, samotný jen k dolaru i euru sílí o půlprocento.

Na komoditních trzích vidíme v roli bezpečného přístavu po bruselských útocích posilovat zlato, o necelé procento k 1255 dolarům za unci. Podobně zpevňuje stříbro k 16 dolarům za unci. 

Newsletter