Brusel zná vrahy, útočili bratři – sledujeme ONLINE

Dvěma sebevražednými atentátníky, kteří podnikli úterní útok na bruselském letišti, byli bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi, přímo z belgické metropole Bruselu. Policie je znala kvůli jejich kriminální minulosti, ale až dosud nebyli spojováni s terorismem. Na útoky v Bruselu reagovaly poklesem evropské akciové trhy, posílením zlato, německé dluhopisy nebo japonský jen. Dění pro Vás i dnes sledujeme ONLINE.

Islámský stát útočil v Bruselu – ONLINE
18:39 Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Belgie. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Belgické úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.
Podle tureckého prezidenta byl radikál zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady vyhostily. Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“. Navzdory tomu byl prý ale loni v červenci propuštěn na svobodu.

Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovaly. Paříž na to prý ale nijak nereagovala.

16:18 Evropská komise prosazuje, aby po úterních teroristických útocích v Bruselu členské země a europarlament rychle pokročily se schvalováním kroků, které unijní exekutiva v rámci boje proti terorismu dosud navrhla. Předseda komise Jean-Claude Juncker dnes v Bruselu na společné tiskové konferenci s francouzským premiérem Manuelem Vallsem zmínil potřebu vzniku evropské „bezpečnostní unie“.
14:06 Radikální organizace Islámský stát (IS) se opětovně přihlásila k odpovědnosti za úterní teroristické útoky v Bruselu. Bezprostředně po atentátech IS přiznání učinil přes agenturu Amak, která islamisty podporuje, nyní tak učinil ve své rozhlasové stanici Baján, uvedl dnes portál hln.de.
12:51 Belgická policie dnes nedopadla hledaného teroristu Najima Laachraouiho, jak informoval bruselský deník La Dernière Heure. List uvedl, že došlo k záměně jmen a že totožnost zadrženého není známa. Prokuratura, která zadržení Laachraouiho nepotvrdila, svolala podle agentury Reuters na 13:00 tiskovou konferenci.
12:33 Bruselské letiště Zaventem po úterních teroristických útocích zůstane uzavřeno i ve čtvrtek. Toto rozhodnutí bude mít dopad na spojení s Prahou, pražské letiště již dříve uvedlo, že jeden ze čtvrtečních letů byl již odřeknut.
11:02 Třetí útočník z bruselského letiště, 24letý Syřan Najim Laachraoui, byl údajně zadržen. Policie již déle považovala Laachraouiho za islámského radikála; jeho DNA byla nalezena i na bombách z loňského útoku v Paříži.
10:35 Zlato dnes koriguje včerejší zisky, plynoucí z role bezpečného přístavu a oslabuje o procento k 1234,5 USD/unce
10:34 Německý index DAX den po útocích v Bruselu obchoduje se ziskem 0,9 %, francouzský CAC 0,6 %, britský FTSE 0,2 %
10:30 Kvůli teroristickým útokům v Belgii byly oficiálně zrušeny čtyři z dnešních pěti zpátečních letů mezi Prahou a bruselským letištěm Zaventem. Podle mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové je ale velmi pravděpodobné, že neodletí ani letadlo ČSA v 17:40, které zatím v letovém plánu zůstává. Zároveň je už zrušená i první ranní linka na Zaventem ve čtvrtek.
10:11 Armáda od dnešních 08:00 vyčlenila 550 vojáků, kteří budou pomáhat policii na letištích, nádražích a dalších místech se zvýšenou koncentrací lidí. Vláda o mimořádném nasazení armády rozhodla po úterních teroristických útocích v Bruselu. V Praze působí 350 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení, po stovce příslušníků 7. mechanizované brigády odjelo do Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, řekl dnes ČTK mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.
9:54 Khalid pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže, kterého později úřady identifikovaly jako Alžířana Mohameda Ben Caïda. Vyšetřovatelé nalezli na místě vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.
9:47 Francouzské letiště Toulouse-Blagnac na jihozápadě země, které bylo ráno z bezpečnostních důvodů evakuováno, je opět otevřeno. Letiště to oznámilo na twitteru s tím, že letecký provoz se postupně obnovuje, cestující ale musejí počítat se zpožděními. Přesná příčina vyklizení terminálu není jasná, spekuluje se nicméně o souvislostech s úterními atentáty v Bruselu.
9:30 Úterní dění v Bruselu:
 

Newsletter