Bublina jménem Tesla: Jde o Ponziho schéma?

Minulý týden vzrostla cena akcií Tesly až nad 313 dolarů, tržní kapitalizace společnosti tak vystoupala na zhruba 51 miliard dolarů. Tím předhonila konkurenci General Motors jakožto nejcennější americkou automobilku. Tesla – společnost se zanedbatelným podílem na trhu, která se každý rok ocitá ve znatelné ztrátě.

Cena titulu poté opět klesla, stejně tak i její kapitalizace. Podle posledních čísel se hodnota společnosti Elona Muska zastavila na necelých 49 miliardách dolarů, zatímco v případě GM je na 50,8 miliardách. Co se týče třetího klíčového hráče, kterým je Ford, jeho hodnota dosahuje zhruba 44,4 miliardy dolarů.

Lze však tržní kapitalizaci považovat za ten správný ukazatel tržní síly amerických automobilek? Pokud se zaměříme například na prodej vozů, situace je úplně jiná. Firma GM prodala v roce 2016 10 milionů vozů a dosáhla tržeb 166,4 miliardy dolarů. Ford prodal 6,651 milionů vozů a inkasoval tržby v hodnotě 151,8 miliardy dolarů. Naproti tomu Tesla v roce 2016 prodala „pouhých“ 76 tisíc vozů s tržbami 7 miliard dolarů.

Tesla se stala největší automobilkou USA. Překonala GM

Do očí bijící je také porovnání čistých zisků společností. Zatímco GM si v roce 2016 přišel na 9,4 miliardy dolarů a Ford na 4,6 miliardy, u Tesly to byla ztráta ve výši 0,8 miliardy dolarů. A jak ukazuje následující graf, se zisky společnosti to nebylo nijak slavné ani v předchozích letech. Tesla prodělala ztrátu v prakticky každém roce své existence.

Data o ztrátách Tesly se liší v závislosti na zdroji dat, avšak o finančním výkonu společnosti nepodávají lichotivý výsledek žádná z čísel. „Buď je to jedno z největších Ponziho schémat všech dob, anebo to prostě všechno bude nějak fungovat“, citoval server Wolf Street Mika Jacksona, ředitele společnosti AutoNation, největšího dealera automobilů v USA.

I Elon Musk je jen člověk. Pět případů, kdy selhal

„Ocenění Tesly je naprosto nevysvětlitelné,“ dodal Jakcson. Investoři jakoby se nedívali na minulost, ba dokonce ani na současnost. Spíše než tvrdým číslům dneška patrně věří Muskovým vizionářským nápadům a jejich úspěšné a hlavně ziskové realizaci v budoucnu.

Newsletter