Bude ECB kupovat firemní dluhopisy? Euro padá, akcie sílí

(Rozšířeno 17:16) Ztráty půdy pod nohama na eurodolaru, který propadl od úrovní nad 1,2840 EURUSD postupně až k hladině 1,2725 dolaru za euro, spojuje finanční trh se spekulacemi Reuters, podle kterých začne Evropská centrální banka s úvodem roku 2015 kupovat také firemní dluhopisy a rozhodnout o takovém kroku může v prosinci. Euro na zprávě ztratilo vůči 13 z 16 hlavních obchodovaných měn. Evropské akcie v průběhu dne navýšily zisky. CAC obchoduje s plus 2 %, DAX se ziskem 1,8 %, FTSE s plus 1,4 %. Pražská burza připsala 1,4 % pod tahem Erste, která zpevnila o 3,5 % a v průběhu připisovala přes 4 procenta zisku. 

Dle „vícero nezávislých zdrojů Reuters“ zvažuje ECB v rámci svého čerstvě spuštěného programu nákupů dluhopisů na trhu vedle odkupu vládních dluhopisů také nákupy korporátního dluhu na sekundárním trhu. „Tlak tímto směrem je velmi vysoký,“ citují Reuters zdroj.

„Euro srazila spekulace o nákupech firemních dluhopisů ze strany ECB. Ta to nyní dementuje. Platí, že euro je vysoko a dokud bude, budou častější spekulace o zákroku ECB, který povede k jeho sražení. Aktuální vývoj na eurodolaru je odpovědí na jednu z podob těchto spekulací,“ uvádí měnový stratég Rabobank v Londýně Foley pro Bloomberg.

„Řídící výbor ECB žádné takové rozhodnutí nepřijal,“ reagoval stroze mluvčí ECB na dotaz na podloženost informací. Podle zdrojů Reuters ale takový krok bude ECB diskutovat právě až na prosincovém setkání.

Toto pondělí ECB zahájila nákupy krytých dluhopisů na trhu. Opět v rovině informací od zdrojů Bloomberg a Reuters začala s nákupy francouzských a španělských dluhopisů z rukou Societe Generale, BNP Paribas a dalších bank, dnes dle zdrojů z trhu kupuje italský dluh.

ECB spustila nákupy dluhopisů. Začala prý Francií a Španělskem

Rozhodnutí o odkupech firemních dluhopisů má přijít v reakci na to, že přes spuštění programu odkupu vládního dluhu se výhled pro ekonomiku eurozóny – dle očekávání – stále zhoršuje a bude třeba reagovat silnějším kalibrem, který snáze podpoří přímo firmy.

Americká centrální banka Fed ponechává sazby na rekordních minimech od prosince roku 2008. Sázky na to, růst sazeb přijde do října 2015, dle dat Bloomberg poklesly k 48% pravděpodobnosti od 51% před týdnem.

 

Newsletter