Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Bude ECB zasedat méně často? Draghi mluví o zbytečném napětí na trzích

Evropská centrální banka (ECB) zvažuje, že prodlouží intervaly svých měnových zasedání, aby měla před měnovým rozhodnutím více času na vyhodnocení hospodářského vývoje. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedla agentura Reuters. Šéf ECB Mario Draghi už dříve naznačil, že měsíční intervaly zasedání mohou vytvářet zbytečné krátkodobé napětí na trzích. Čtyřiadvacetičlenná Rada guvernérů, která je hlavním rozhodovacím orgánem ECB, se v současnosti schází dvakrát měsíčně: poprvé proto, aby rozhodla o měnové politice, a podruhé proto, aby projednala záležitosti spojené s dalšími úkoly a činností banky.

Jednou možností je údajně na šest týdnů prodloužit interval mezi zasedáními, kde se rozhoduje o měnové politice. To by nenarušilo současný dvoutýdenní cyklus setkávání a radě by to poskytlo více prostoru k debatám o dalších záležitostech, například nových zodpovědnostech spojených s dohledem nad bankami. O záležitosti by se údajně mohlo jednat na středečním zasedání Rady guvernérů, rozhodnutí ale pravděpodobně nepadne. ECB se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Draghi myšlenku méně častých setkávání věnovaných měnové politice zmínil v dubnu. „Je docela jasné, že četnost našich zasedání vede trhy a veřejnost k tomu, že očekávají nějaký zákrok,“ poznamenal tehdy Draghi. „Ne všechny velké centrální banky mají setkání po měsíci,“ řekl také podle Reuters. Například americká centrální banka (Fed) má ročně osm zasedání věnovaných měnové politice. V případě potřeby se ale samozřejmě může sejít i neplánovaně.

Podle jednoho ze zdrojů by krok směrem k méně častým jednáním věnovaným měnové politice mohla být ochotna podpořit německá centrální banka. ECB kromě toho podle Reuters uvažuje o zveřejňování písemných záznamů z měnových zasedání dříve, než je současný třicetiletý horizont.

Newsletter