Bude mít nové drama v Řecku vliv na globální trhy?

Je tomu dva roky, co byl potenciální odchod Řecka z eurozóny jednou z hlavních hrozeb pro trhy. I nejnovější obavy, přicházející z Řecka, mohou mít opět katastrofální důsledky pro globální trhy, varuje stratég Larry McDonald pro CNBC.

V únoru je třeba 180 poslanců z 300 členného řeckého parlamentu pro zvolení řeckého prezidenta. Pokud by podpora těchto 180 členů nebyla garantována, mohou se konat nové volby do parlamentu. To by otevřelo cestu k vítězství řecké krajní levice, která je proti záchranným opatřením ze strany Evropské unie. Tyto politické pohyby nově posílené levice by mohly vést k řeckému odchodu z eurozóny. Své o těchto tlacích ví i dnešní Itálie.

„Řecko Eurozónu v roce 2012 neopustilo, ale jen díky hrozbě odchodu klesly americké akcie v průběhu června roku 2012 o 9 až 11 procent,“ upozornil pro CNBC Larry McDonald, šéf americké strategie v Newedge. „Pro nás to byl a je jeden z hlavních důvodů výprodeje. Situace v Řecku má určitě silný dopad na eurozónu,“ uvádí.

McDonald poznamenává, že řecké problémy jsou jasně vidět na růstu spreadů řeckých CDS kontraktů, tedy pojistek proti úvěrovému selhání země. S tím, jak se obavy z nových řeckých problémů zvýšily, rozšířily se i spready. Vzaly s sebou i spready CDS ve Francii, Španělsku a Itálii. „Co se děje v Řecku, s sebou jasně bere další země,“ řekl McDonald v na CNBC.

Ne všichni ale vnímají řeckou nervozitu negativně. David Einhorn nedávno na CNBC vysvětloval, proč v současné době investuje do řeckých bank. „Ta země má bankrot již za sebou, tím i problémy. Dluh byl v některých případech odpuštěn, v jiných restrukturalizován, úrokové sazby u splátek poklesly. To co má Řecko teď před sebou, je dlouhá startovní dráha,“ míní Einhorn.

Newsletter