Evropské i americké výnosy klesají. Euro se po včerejším posílení obchoduje nad 1,1070 EURUSD. Koruna se obchoduje nad 25,10 za euro. Proti dolaru zpevnila pod 22,70.

Bude nafta dražší než benzín?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty v uplynulých dnech opět mírně zdražily, tempo růstu cen však ubírá na intenzitě. I přesto jsou však ceny nafty a benzínu nejvýše od konce minulého roku. V posledních 7 dnech v průměru cena benzínu vzrostla o 19 haléřů na 39,72 Kč. Cena nafty pak vzrostla o 20 haléřů na 37,99 Kč za litr. Nafta tak pomalu dohání benzín a cenový rozdíl je již pod 1,80 Kč.

Ještě v červnu přitom byl litr nafty levnější o téměř 6 Kč ve srovnání s benzínem. Za zdražováním stojí zejména růst cen na burze v Rotterdamu, kde například nafta zdražila za poslední měsíc o 5 %. Mírně také oslabila česká koruna, která se na páru s eurem opět posunula nad úroveň 24 Kč/EUR. Koruna by pak měla dále oslabovat, což prodraží import pohonných hmot a ropy. Druhý dech nabraly také ceny ropy, po stimulaci čínského kapitálového trhu se cena za barel ropy brent opět posunula z 82 na 85 USD. Trh navíc také vyhlíží další prodloužení dobrovolných produkčních škrtů Saúdské Arábie. Očekává se, že v příštích dnech oznámí prodloužení omezení těžby o 1 milion barelů denně do října. Podobný krok se očekává i u Ruska.

Na Floridu se navíc postupně blíží tropická bouře Idalia, která již nabrala rozměry hurikánu. Ropná produkce v USA tak může být ohrožena a cena ropy tak mohou dále vzrůst. Díky zmíněným faktorům tak bude v následujících dnech zdražování pohonných hmot pokračovat. Průměrná cena za litr benzínu se tak posune nad hranici 40 Kč, u nafty očekáváme úroveň kolem 38,50 Kč za litr.

Pro další vývoj cen pohonných hmot však bude klíčová situace v Číně. Ta by tento týden měla zveřejnit průmyslové PMI, které ukáže kondici tamní výroby. Výrazně horší než očekávaná čísla mohou způsobit výraznější pokles cen ropy. Čína se navíc ropou bohatě předzásobila a její poptávka tak letos již pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a bude spíše padat. Cena ropy Brent se pak následně může opět vrátit k úrovni kolem 80 dolarů za barel. Prakticky veškerá data z Číny ukazují na konec ekonomického boomu, který jsme viděli před koronavirem. U benzínu pak můžeme očekávat stagnaci ceny a postupné zlevňování. Ceny by měly začít postupně padat i u nafty, i když zde bude trend o něco pomalejší.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter