Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Bude Rusko prodávat zlato a srazí trh?

Ruská centrální banka vynaložila na intervencích na obranu kurzu rublu doposud kolem 80 miliard amerických dolarů svých devizových rezerv. Na pomoc jí dnes přispěchalo ruské ministerstvo financí, které prodává své „nadbytečné“ devizy a bude to dělat „tak dlouho, jak bude třeba“. Podle investičních stratégů přijdou na řadu prodeje zlata. Jejich rezervy Rusko v posledních letech znásobilo a zlato dokonce nuceně vykupovalo, aby podpořilo domácí těžaře.

Ruské MF intervenuje, západ přestává obchodovat rubl

Rusko dle listopadové statistiky drží zlaté rezervy v objemu 1.169,5 tuny. To je zhruba 10 procent jeho devizových rezerv, vyplývá z dat Světové rady pro zlato WGC. Letos Rusko dle centrální banky do rezerv přikoupilo zlata 150 tun. Od roku 2005 ale zlaté rezervy celkem ztrojnásobilo a po Spojených státech a Německu je z tohoto pohledu světovou trojkou.

„Propad rublu, cen ropy, sankce, zamezený přístup ke kapitálu. Jako další krok vidím prodeje zlata,“ míní Kevin Mahn z H&W Asset Management. „Své zlaté rezervy použijí,“ čeká také stratég pro drahé kovy Bank of America Michael Widmer.

Ruské zlato skupuje centrální banka

Zlato ve třetím čtvrtletí roku odepsalo přes 8 procent hodnoty v sázce na rychlé utažení měnové politiky amerického Fedu. Ten rozhodne o sazbách dnes ve 20:00 našeho času a očekává se jestřábí tón s možným zvýšením výhledu pro tržní úrokové sazby.

Na ruském trhu s nově vytěženým zlatem platilo, že jej typicky vykupují největší banky v zemi, zejména VTB a Sberbank. Ty jej dále prodávají buď zahraničním komerčním bankám v zemi, nebo ruské centrální bance. Sankce, uvalené na Rusko za Krym, odebraly první možnost a se svými nákupy nastoupila o to více právě ruská centrální banka. Její letošní nákupy jsou zhruba dvojnásobné proti předchozím dvěma letům. To se jí teď paradoxně může hodit. Nadto může zlato začít používat na platby za dovozy zboží do země. Pro trh se zlatem to ale v obou případech znamená pokles tržních cen.

TIP: Sledujte real-time vývoj ruského rublu

TIP: Sledujte vývoj tržní cena zlata

„Zlato se dostane pod tlak,“ předpovídá James Cordier z Optionsellers. Měsíční a dvouměsíční kontrakt na dodávku zlata na trhu COMEX obchoduje na úrovni 1198 a 1197 dolarů za unci. Po loňském poklesu cen zlata o 28 procent je drahý kov letos na takřka nezměněné úrovni. Letošním minimem je 1.132,65 USD/unce ze dne 7. listopadu, maximem naopak 1.390,05 USD/unce z 16. března 2014.

Newsletter