Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Bude se zelenit zeleným investicím?

Alternativní zdroje energie, zvláště pak solární elektrárny, jsou v České republice stále spojené s trpkou pachutí, které se dočkaly od široké veřejnosti kvůli nákladné podpoře z kapes daňových poplatníků. Dodejme, že bohužel zaslouženě, protože o efektivnosti těchto investic není dostatek přesvědčivých důkazů.

To však neznamená, že by český investor měl tento sektor zcela ignorovat. Zvláště, když jeho postupný nástup v některých zemích světa nebo zásadní snižování nákladů výroby elektřiny z těchto zdrojů je dnes realitou. I některé zdroje energie, do kterých bychom to možná neřekli, jsou v dnešní době méně nákladné než tradiční způsoby výroby elektřiny, jak se dozvíte z prvního grafu v naší galerii.

V letech 2012 a 2013 sice sektor zaznamenal snižování investic, v minulém roce ale nastal obrat, který značně povzbudil akcie firem z tohoto sektoru v posledních měsících. Rekordní byl především nárůst investic do solárních a větrných elektráren, které představovaly 92 % nových investic v rámci sektoru. Kolem nás tento růst nemůžeme tolik pozorovat, protože boom se soustředí na země mimo deflací stíhanou Evropskou unii. Silně například roste alternativní energetika v Číně, kde investice vzrostly o 39 % ve srovnání s rokem 2013. Rostoucí podíl Číny a informace o vývoji dalších regionálních trendů v investicích do obnovitelných zdrojů energie naleznete v druhém grafu v galerii. Firmy jako Tesla navíc přinášejí stále nové nápady a inovace – v těchto týdnech například na poli uchování energie a zabránění jejím ztrátám. Podobné inovace mohou trend investic do obnovitelných zdrojů energie nebo dalších zelených technologií ještě urychlit.

Tesla bojuje o své místo na slunci – nejen proti Applu

Na druhou stranu nesmíme zapomínat na opodstatněné obavy, které kolem alternativních zdrojů energie v dnešní době panují. Mezi ně patří například nižší tlak na rozvoj alternativních technologií, který vyplývá z nižších cen ropy. Navíc, podobně jako v České republice, byly v různých zemích investice do čistých technologií podporovány subvencemi nebo daňovými úlevami, jejichž budoucnost je nejistá.

Při vybírání konkrétních zelených projektů či nově vzniklých firem je relativně snadné se spálit, protože je zde celá řada aspektů, které musí investor zohlednit. A zdaleka ne každý má čas stát se expertem na zelené energie a v nepřeberném množství alternativních projektů se skutečně dobře vyznat. V případě zájmu o investice do zelených firem ale nemusíte trávit večery studiem nejmodernějších technologií a místo toho můžete koupit desítky takových firem skrz burzovně obchodované fondy (ETF), jejichž seznam pro vás zde přinášíme:

Symbol Název Poplatek za správu Počet vlastněných akcií Zhodnocení od 1.1.2015
PBD Global Clean Energy Portfolio 0,81% 108 14,06%
PZD Cleantech Portfolio 0,67% 65 5,25%
PUW WilderHill Progressive Energy Portfolio 0,70% 53 9,29%
PBW WilderHill Clean Energy Portfolio 0,70% 50 6,42%
FAN ISE Global Wind Energy Index Fund 0,60% 47 16,30%
QCLN NASDAQ Clean Edge Green Energy Index Fund 0,60% 47 8,38%
ICLN S&P Global Clean Energy Index Fund 0,47% 38 28,62%
KWT Market Vectors Solar Energy ETF 0,66% 34 25,51%
GEX Market Vectors Global Alternative Energy ETF 0,62% 32 13,38%
TAN Solar ETF 0,70% 27 33,34%

Při výběru konkrétních ETF se vyplatí dávat pozor na výši poplatků, která může být různorodá. U burzovně obchodovaných fondů zaměřených na zelené technologie se výše poplatků v současnosti moc neliší a její výše je v průměru 0,65 %, což je pořád značně nižší úroveň než v případě klasických podílových fondů. Výše poplatků je většinou snadno dohledatelná, větší problém ale může představovat zjištění, na které konkrétní technologie se ETF zaměřuje, případně jestli poskytuje expozici napříč sektorem. Někdy ale může napovědět už jen samotný název fondu. V tomto roce se zatím podle výsledků v tabulce dařilo především ETF orientovaným na solární energetiku.

Mezi další faktory, které by měl investor zvažovat, je počet akcií v portfoliu konkrétního burzovně obchodovaného fondu nebo procentuální zastoupení 10 největších pozic, protože to zásadně ovlivňuje, jak velké diverzifikace v rámci sektoru můžete skrz ETF dosáhnout.

Například fond Global Clean Energy Portfolio (PBD) alokuje kolem dvou třetin svého portfolia mimo USA, přičemž má významnou pozici především v Číně (22 % portfolia), zatímco Market Vectors Global Alternative Energy ETF (GEX) se zaměřuje primárně na americké společnosti. Země, ve které jsou investice alokované, má velký dopad na kapitálové zisky. Například fondu GEX se dařilo více v předchozích letech, zatímco PBD silně rostl především v posledních měsících, souběžně s růstem cen čínských akcií. Proto se i tento aspekt volby mezi jednotlivými ETF vyplatí zvážit.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter