Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

Saúdská Arábie pracuje na něčem, co svět ještě neviděl. Ropná velmoc se v návaznosti na dobu levné černé komodity rozhodla připravit částečný vstup na trh své ropné společnosti Saudi Aramco. A podle slov samotného ministra energetiky to bude bomba.

Největší IPO na celém světě by mělo proběhnout v roce 2018. Podle mnohých však neexistuje ani jeden trh, který by samostatně dokázal pojmout připravovanou emisi. Z toho důvodu celá akce proběhne minimálně na dvou burzách současně. Predikce v tomto směru hovoří především o saúdskoarabské, ve hře je pak i londýnská burza společně s tou hongkongskou, tokijskou, newyorskou a kanadskou.

Pád ropy trvá. Saúdská Arábie potřebuje zahraniční pomoc

„Aramco představuje to nejlepší v rámci mezinárodní oblasti správy a řízení. Stejně tak disponuje těmi nejpokročilejšími technologiemi,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ministra Al-Faliha. „To vše z ní dělá společnost, která, jakmile ve vhodnou dobu zveřejnění veškeré další podrobnosti o svém IPO programu, doslova a bez nadsázky ohromí celý svět.“

Saúdská Arábie plánuje prodat méně jak 5% podíl společnosti, což je součástí plánu, který má zemi zbavit závislosti na ropě a vytvořit světově největší státní investiční fond. Odhad ohledně hodnoty Saudi Aramco dosahuje více jak 2 bilionů dolarů.

„I přesto, že bychom prodali pouhých pět procent společnosti, žádný světový trh by IPO o takové velikosti nedokázal pojmout,“ dodal Al-Falih. „V úmyslu jsou tak minimálně dvě či tři světové burzy.“

Co ropné společnosti tají svým investorům?

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy

Newsletter