Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

Saúdská Arábie pracuje na něčem, co svět ještě neviděl. Ropná velmoc se v návaznosti na dobu levné černé komodity rozhodla připravit částečný vstup na trh své ropné společnosti Saudi Aramco. A podle slov samotného ministra energetiky to bude bomba.

Největší IPO na celém světě by mělo proběhnout v roce 2018. Podle mnohých však neexistuje ani jeden trh, který by samostatně dokázal pojmout připravovanou emisi. Z toho důvodu celá akce proběhne minimálně na dvou burzách současně. Predikce v tomto směru hovoří především o saúdskoarabské, ve hře je pak i londýnská burza společně s tou hongkongskou, tokijskou, newyorskou a kanadskou.

Pád ropy trvá. Saúdská Arábie potřebuje zahraniční pomoc

„Aramco představuje to nejlepší v rámci mezinárodní oblasti správy a řízení. Stejně tak disponuje těmi nejpokročilejšími technologiemi,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ministra Al-Faliha. „To vše z ní dělá společnost, která, jakmile ve vhodnou dobu zveřejnění veškeré další podrobnosti o svém IPO programu, doslova a bez nadsázky ohromí celý svět.“

Saúdská Arábie plánuje prodat méně jak 5% podíl společnosti, což je součástí plánu, který má zemi zbavit závislosti na ropě a vytvořit světově největší státní investiční fond. Odhad ohledně hodnoty Saudi Aramco dosahuje více jak 2 bilionů dolarů.

„I přesto, že bychom prodali pouhých pět procent společnosti, žádný světový trh by IPO o takové velikosti nedokázal pojmout,“ dodal Al-Falih. „V úmyslu jsou tak minimálně dvě či tři světové burzy.“

Co ropné společnosti tají svým investorům?

Aramco: Svět bude potřebovat rozsáhlé investice do těžby ropy

Newsletter