Bude „Trump efekt“ živou vodou pro bankovní sektor?

Dneškem startuje výsledková sezona amerických bank. Neočekávané zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přineslo zásadní impulz do vývoje bankovního sektoru. Plán na posílení fiskálních stimulů, snížení daní a uvolnění regulace zapůsobil jako živá voda na akcie bankovních domů jak v Americe, tak v Evropě. Pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl Richard Miřátský z Komerční banky.

Budoucí síla „Trump efektu“ je podle Miřátského založena na třech hlavních pilířích – rostoucích úrokových sazbách jako protiváze silného fiskálního stimulu, snížení korporátního daňového zatížení a uvolnění přebytečného kapitálu.

Z „Trump efektu“ by tak měly nejvíce profitovat akcie bank s vysokou citlivostí na pohyb úrokových sazeb, vysokým podílem aktivit na americkém trhu a vyšším kapitálovým polštářem, který umožní rostoucí výplaty dividend nebo zpětný odkup akcií.

„V prosinci pak rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb spolu, s oznámením dalších tří očekávaných zvýšení během letošního roku dále posílilo důvěru investorů v bankovní sektor,“ dodal Miřátský.

Americký index S&P 500 Banks si tak od listopadových voleb v USA připsal výrazných 25 procent. Evropské bankovní tituly nezůstaly stranou a také se připojily k povolební euforii. Evropský STOXX Banks index si od začátku listopadu připsal zhruba 15 procent. Index podpořilo částečné snížení odkupů aktiv ECB a také zlepšující se vyhlídky hospodářského vývoje v eurozóně a počínající růst inflace.

Newsletter