Bude záchrana Řecka pro euro pozitivní?

České koruně se nepodařilo opět prolomit svou hranici odporu 27,35 EURCZK a při včerejším závěru odepsala všechny týdenní zisky a zavírala na úrovni 27,39. Zda se trh, který trpí nedostatkem jakékoliv dynamiky ve smyslu vybudování příběhu pro pohyb ze současného úzkého zamknutí, snaží najít alespoň něco v informaci o možnosti hlasování o nedůvěře vlády, je otázkou. Dle možnosti a síly opozice je pro nás tato událost bezvýznamná a nemá důvodu se jí zaobírat. Koruna se při ranním obchodování mírně posouvá k hranici 27,4 a tento týden potvrdil, že zakotvení a akce ČNB nechávají hráče v pasti možného pohybu oběma směry.

Koruně tak dnes nezbude než před dlouhým víkendem (trh v Londýně je v pondělí zavřen) sledovat vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD. Ten se v posledních 48 hodinách zklidnil a volatilita opadla. V současné chvíli se euro obchoduje o 0,6 % silnější oproti včerejšímu závěru na 1,1155, s maximem 1,1175. Potvrzení růstu dle očekávání německého HDP z dnešního rána a zejména o něco optimističtější zprávy z Řecka euru mírně pomáhají. Pohyby eura budou ale omezeny do pozdního odpoledne, kdy v 17 hod SEČ promluví guvernérka americké centrální banky o stavu a výhledu americké ekonomiky. Náznak načasování, resp. zda se vůbec na podzim odehraje kosmetická změna amerických sazeb směrem nahoru, bude pro trh významná. Na druhou stranu můžeme být svědky únavy a EURUSD si může vzít oddechový čas a zůstat poblíž současných úrovní.

Zprávy z Evropy a z Řecka dnes ráno chodí optimističtější a někteří politici naznačují možnou dohodu na poslední chvíli. Je zřejmé, že Brusel si je vědom následků ponechání Řecka bez pomoci a typický evropský „kočkopes“ ve smyslu dohody a prodloužení současného stavu je pravděpodobný. Zda toto bude pro evropskou měnu pozitivní, nebo spíše naopak, se necháme překvapit, ale scénář otočení počátečních zisků na euru do ztrát je mnohem pravděpodobnější, protože nová půjčka pro Řecko bez reforem neřeší ve střednědobém horizontu nic, a může se tak ukázat spíše jako negativní faktor pro euro.

Newsletter