Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Budoucí guvernér ČNB Rusnok: Přijetí eura bychom zvládli

Přijetí eura bychom zvládli. Ale vzdali bychom se vlastní měnové politiky, a to by pro nás nemuselo být vždy nejkomfortnější, řekl dnes Radiožurnálu možný budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že během jeho budoucího šestiletého mandátu přijetí eura neočekává. Zároveň uvedl, že počítá s tím, že ho prezident Miloš Zeman do funkce jmenuje.

Ohledně přijetí eura ČNB podle Rusnoka nemůže zařídit vstup do eurozóny. „Budeme vést odborný dialog, nebudeme uměle omezovat debatu a budeme pokračovat ve spolupráci s evropskými institucemi,“ naznačil. Technicky je podle něj Česko na přijetí eura připraveno.

„ČNB je klíčová státní autorita, která dbá o cenovou a finanční stabilitu v zemi. Povaha agendy nedovoluje revoluce a skoky,“ uvedl Rusnok. Dnešní podmínky jsou podle něj hluboko pod cílem. „Jsme pod celosvětovým tlakem deflačních a stagnačních tendencí,“ dodal bývalý premiér úřednické vlády Rusnok s tím, že to vyžaduje takové kroky, aby ekonomika nebyla zatěžována umělým nedostatkem peněz. 

Rusnok: Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím

Pokud se podmínky nezmění, bude politika ČNB pokračovat ve stabilním trendu. Nejméně do konce roku 2016 bude udržovat stávající kurzový závazek. V průběhu cíle chce dosahovat cíle ke 2% inflace. Kolem poloviny roku 2017 by mohla ČNB opustit tuto politiku nebo s ní nějakým způsobem pracovat.  Pravděpodobnost ukončení intervencí v roce 2017 je velmi silná, dodal Rusnok.

Noví členové rady ČNB, jejichž jména dnes oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček,  jsou podle Rusnoka výborní kandidáti. Novými členy rady ČNB budou Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. V radě nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovní rady Kamila Janáčka, kterým ke konci června končí funkční období.

 

Newsletter