Budoucí guvernér Rusnok: Záporné sazby nemůžeme vyloučit

I přesto, že podle současného guvernéra ČNB Miroslava Singera nejsou čeští centrální bankéři velkými „fanoušky záporných sazeb,“ jeho nástupce má lehce odlišný názor. Jiří Rusnok, aktuální člen rady centrální banky a s největší pravděpodobností budoucí guvernér, řekl během klubové snídaně Czech Business Clubu, že zavedení negativních úroků nelze vyloučit. Záporné sazby si dokáže představit jako selektivní nástroj, který umožní odradit příliv spekulativního kapitálu.

Co se týče aktuální situace, nejvíce se spekuluje o přístupu ČNB vůči politice Evropské centrální banky. Ta během minulého týdne snížila všechny své sazby a zároveň navýšila objem skupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování. Všechna tato opatření by mohla mít vliv na posílení české měny, což však Rusnok dementoval. Podle něj představuje nedávná akce ECB pouze mírnou komplikaci.

Na otázku ohledně intervenčního režimu Rusnok uvedl, že intervence považuje za nejúčinnější nástroj měnové politiky. K jeho ukončení před rokem 2017 nevidí jakýkoliv důvod. Jakmile se tak stane, mohlo by dojít na scénář, kdy by koruna „paradoxně“ oslabila.

Rusnok by měl na post šéfa ČNB nastoupit pravděpodobně v červenci. To potvrdil i sám prezident Miloš Zeman, který dříve řekl, že „Singera na postu guvernéra vystřídá bývalý premiér úřednické vlády a současný člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok.“

Rusnokova slova neměla na vývoj koruny výraznější vliv. Na páru s eurem se stále nacházíme v pásmu 27,035 až 27,04 EURCZK.

Newsletter