Budoucnost diamantového průmyslu? Dle těžařů velmi slibná

Těžařská společnost Petra Diamonds oznámila, že rok 2017 bude pro celé odvětví pozitivním. Rostoucí poptávku po diamantech podle ní zajistí finančně sílící střední příjmová třída na rostoucích světových trzích. Analytici i těžaři očekávají zvýšení zájmu o diamantové šperky zejména v Číně a Indii. V Česku podle klenotnictví ALO diamonds zájem o diamantové klenoty výrazně roste již několik posledních let. Nejvýraznější nárůst prodejů diamantových investičních šperků byl za první pololetí letošního roku. Oproti předchozímu roku se prodalo o čtvrtinu více šperků.

Klesající těžba versus rostoucí poptávka

Přední osobnosti světového diamantového průmyslu, analytici a poradenské společnosti již delší dobu upozorňují, že množství světově vytěžených diamantů se bude i v budoucnu nadále zmenšovat, zatímco poptávka v příštích letech poroste. Toto očekávání podpořil i Johan Dippenaar, generální ředitel Petra Diamonds, který v porovnání se současnou situací očekává menší množství diamantů na světových trzích po roce 2020. Zatímco vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit podle různých zdrojů jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun). Podle studie poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti již do roku 2030.

Češi kupují stále více šperků s diamanty

Problémy některých renomovaných světových bank, nedobré výsledky zátěžových testů a minimální úročení vkladů motivuje i Čechy k hledání vhodných dlouhodobých investičních nástrojů. V kombinaci s rostoucí kupní silou je zájem o investiční diamantové šperky nejvyšší v historii. „Již přes 20 let vyrábíme investiční rodinné šperky s diamanty a dalšími vzácnými drahokamy. Zákazníci vnímají dlouhodobě rostoucí hodnotu diamantů a dalších drahých kamenů, a proto si pořizují precizní ručně vyráběné klenoty jako investici, která dokáže zhodnotit vložené peníze v delším časovém horizontu. Zájem o investiční šperky s diamanty roste. V současné době prodáváme zhruba o dvacet pět procent více než před rokem,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Za nejlepší diamanty se utrácí i miliardy

Petra Diamonds patří mezi sedm největších světových těžařů diamantů. Provozuje čtyři doly v Jihoafrické republice a jeden v Tanzanii. Světovou mediální pozornost na sebe strhla v listopadu 2015, kdy se jí vytěžený modrý diamant stal nejdražším vydraženým drahokamem na světě. Zájemce za něj v přepočtu zaplatil zhruba 1,2 miliardy korun. Diamant pojmenovaný jako Blue Moon of Josephine (Josefínin modrý měsíc) si udržel světový rekord půl roku. V květnu 2016 ho zastínil modrý diamant Oppenheimer Blue, který byl vydražen v přepočtu zhruba za 1,4 miliardy korun.

Newsletter