Budoucnost Evropy je optimistická, euru to ale nepomohlo

Evropská centrální banka včera podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a hlavní sazba tak zůstala stále nulová. Guvernér Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání svými komentáři lehce potěšil euro. Avšak jen krátce.

Šéf ECB zmínil, že evropské ekonomiky rostou, což po dlouhé době nulových sazeb stačilo k tomu, aby se mezi řádky četlo možné, byť vzdálené, budoucí zvyšování sazeb. Pozitivně Draghi vidí dokonce i výsledky vyjednávání o italském rozpočtu a brexitu. To by zvyšování sazeb mohlo ještě oddálit.

Důležitým signálem bylo také prohlášení, že se vůbec nediskutovalo o prodloužení kvantitativního uvolňování. To má skončit už v prosinci letošního roku a vedení Evropské centrální banky patrně očekává, že ekonomické výsledky eurozóny posunou inflaci směrem k nastavenému cíli. Draghi ostatně o inflaci také mluvil a toto pozitivní očekávání explicitně potvrdil.

Draghiho optimismus na všech frontách se podepsal na kurzu eura, které během tiskové konference rostlo až na 1,1435 EURUSD. Krátce před jejím skončení ale prudce oslabilo o více než půl procenta a v oslabování během dne pokračovalo až pod hranici 1,1360 EURUSD. Vysvětlením tohoto propadu by mohlo být opatrné přiznání, že i bez pokračujícího kvantitativního uvolňování by Evropská centrální banka mohla v případě potřeby využít jiné nástroje, které již dříve použila, například cílené dlouhodobější refinanční operace (TLTRO).

Dnes budeme vedle vystoupení Draghiho v Bruselu sledovat zejména data několika makroekonomických ukazatelů ze Spojených států. Předpokládá se mírné zpomalení americké ekonomiky, což by mohlo dohromady s pokračujícím optimismem guvernéra ECB opět vyústit v silnější pohyby na páru EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1373 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1361 do 1,1480 EURUSD.*

Podle informací České národní banky se zasedání bankovní rady příští čtvrtek zúčastní všech sedm jejích členů. Dosavadní vyjádření některých z nich k otázce zvyšování sazeb jsou zatím v součtu rozporuplná. Oldřich Dědek by sazby rád viděl růst pomaleji, Mojmír Hampl a Tomáš Nidetzký naznačili spíše jejich růst a Marek Mora ve včerejším rozhovoru pro Hospodářské noviny doslova řekl, že to vidí „padesát na padesát, jestli úroky zvyšovat, nebo je nechat na současné úrovni“.

Koruna během včerejšího dopoledne a brzké odpoledne posílila proti euru až k 25,80 a k dolaru pod 22,59. Odpoledne ale svoje zisky ztratila a oslabila až k 25,88 k euru a nad 22,77 k dolaru. Výsledkem včerejšího dne tak bylo oslabení vůči euru i dolaru.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,86 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,52 až 22,73 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter