Buffett: Americké firmy čeká dobrá dekáda

Největší investiční tip Warrena Buffetta? Dávejte si pozor na poplatky. Na výročním zasedání Berkshire Hathaway miliardář varoval zejména před přetrvávající rizikovostí derivátů, bránil akcie ve svém portfoliu a naznačil, že některé z největších dceřiných společností jsou na prahu zpomalení.

Buffett: Akcie se vydají vzhůru

Znovu také argumentoval, proč by investorům bylo lépe, kdyby se zbavili drahých money manažerů a konzultantů. Řekl, že prodejní praktiky a schopnosti Wall Street maskují chudé výnosy již roky. Konzultanti, řídící penzijní fondy a ostatní „high-fee“ manažeři jako skupina podle n+j zhoršují to, co byste mohli vydělat. „ Žádný konzultant na světě vám neřekne: ´Jenom kupte index S&P a dalších 50 let seďte.´ Nechcete být poradcem takového druhu a určitě nechcete získávat poplatky tímto způsobem.“ Reagoval tak i na svou sázku, že fond Vanguard Group, který kopíruje index S&P 500, neporazí tento koš za období 2008 až 2017.

Buffett také zopakoval svůj názor, že podniky v USA si v následující dekádě povedou dobře. Zisk Berkshire za první čtvrtletí vyšplhal na 5,59 miliardy dolarů, stoupl tedy o 8,2 procenta. Přesto však některé z největších jednotek společnosti čelí problémům. Zajišťovací činnost, dlouhodobý motor růstu, se stala uprostřed zvýšené konkurence a nízkých výnosů z dluhopisů méně atraktivní. Zisky Berkshire, patřící společnosti BNSF, „výrazně klesly“ a budou i nadále pod tlakem kvůli padajícím objemům uhlí, uvedl Buffett. Pojišťovací jednotky byly navíc „zasaženy“ pohledávkami z krupobití. Provozní zisk tak podle předběžných údajů klesl o 12 procent na 3,7 miliardy dolarů, a to právě kvůli zmiňovaným slabým výsledkům železničních a pojišťovacích aktivit.

 

Kola a brokolice

Buffett i jeho zástupce Charles Munger uznali, že dva z největších akciových podílů společnosti, American Express a International Business Machines, čelí konkurenčním hrozbám. Buffett, kterému je 85 let, také bránil akcie společnosti Coca-Cola, které má Berkshire v držení, zejména v kontextu míry obezity v USA. „Zatím jsem neviděl důkaz, který by mě přesvědčil, že se s větší pravděpodobností dožiji 100 let, když najednou přejdu na vodu a brokolicí,“ řekl.

Buffett také zvýraznil držení společnosti Wells Fargo. Dnes pro CNBC řekl, že jeho společnost Berkshire Hathaway by byla ochotna prodat své velké investice v American Express, Coca-Cole a dalších firmách, pokud by zjistila, že existují výrazně lepší volby. Nyní má ale stále důvěru v tyto společnosti. V současnosti vlastní Berkshire ve finanční společnosti American Express 15 procent. V nápojovém gigantu Coca-Cola pak devět procent, napsala agentura AP.

Časovaná bomba?

Mimo jiné také řekl, že by se pravděpodobně vyhnul investování do 45 z 50 největších bank s odvoláním na skrytá rizika, která jsou spjata s používáním derivátů. „Je to stále potenciální časovaná bomba v systému,“ uvedl Buffett ke kontraktům a dodal, že narušení na trzích potenciálním kybernetickým útokem by mohly zatížit největší věřitelé v ocenění toho, co drží. „Cokoliv, kde může existovat diskontinuita, může být skutečným jedem na trzích.“

Společně s Mungerem také kritizoval Valeant Pharmaceuticals International. Výrobce léčiv „překopal“ minulý měsíc management a souhlasil snížit cenu určitých léků poté, co byla společnost zákonodárci obviněna, že si účtuje až přespříliš.

Buffett, který v loňském roce podpořil demokratku Hillary Clintonovou v její kandidatuře na prezidentku USA, se rozhodl o politice moc nemluvit. Akcionáře ale ujišťoval, že se Berkshire povede dobře, i kdyby v listopadu vyhrál Donald Trump. Zopakoval také, že Spojené státy jsou „mimořádně atraktivním místem k podnikání.“

Newsletter