Buffett startuje na křídlech aerolinek, vítr vane z Bílého domu

V posledních dnech obletěla svět zpráva o tom, že firma známého investora Warrena Buffetta Berkshire Hathaway v posledním čtvrtletí loňského roku navýšila svůj podíl ve společnosti Apple. Tento úspěšný miliardář se však zároveň rozhodl investovat nemalou sumu do akcií čtyř aerolinek. Do křídel akcií leteckých společností, zatížených vysokou mírou zdanění, by se mohl totiž opřít silný vítr vanoucí z Bílého domu ve formě snížení korporátních daní, které slíbil prezident Donald Trump.

Berkshire Hathaway ve čtvrtém kvartálu 2016 koupila 43,2 milionu akcií ve společnosti Southwest Airlines a navýšila svůj podíl v aerolinkách American Airlines, Delta Air Lines a United Continental. Celkový Buffettův podíl v amerických aerolinkách tak již dosahuje hodnoty 9,3 miliardy dolarů.

Analytici u většiny aerolinek pro letošní rok očekávají pokles zisků kvůli růstu cen paliv. V roce 2018 by se však měly zisky v tomto odvětví zotavit, přičemž pro uvedené čtyři letecké společnosti se u zisků na akcii čekají dvojciferné růsty.

Průměrná efektivní sazba daně společností zařazených do amerického akciového indexu S&P 500 v posledních dvanácti reportovaných měsících činila podle odhadu společnosti FactSet 26,4 %. Nejvyšší sazba korporátní daně v USA činí 35 % a mnoho firem platí jak státní, tak i lokální daně. Je tedy nasnadě, že snížení federálních daní pomůže některým firmám více než jiným, přičemž právě aerolinky budou patřit k těm, komu se uleví nejvíce.

Trump před volbami přislíbil, že sníží sazbu korporátní daně na 15 %. V minulém týdnu prohlásil, že v následujících dvou až třech týdnech představí detaily svého plánu ohledně korporátních daní, který bude podle jeho slov „fenomenální“.

Server MarketWatch.com sestavil následující přehled devíti aerolinek zahrnutých v indexu S&P 1500 Composite Index, který zahrnuje S&P 500, S&P 400 Mid-Cap Index a S&P Small-Cap 600 Index, včetně jejich efektivní daňové sazby (u SkyWest je uvedena efektivní sazba daně za rok 2015, protože firma v roce 2016 vykázala operativní ztrátu). Společnosti jsou v tabulce uvedeny v abecedním pořadí.

Z průzkumu společnosti FactSet vyplývá, že index S&P 1500 se obchoduje na 16,2 násobku konsensu odhadů zisků pro rok 2018, přičemž průmyslový sektor, který zahrnuje i aerolinky, v rámci tohoto indexu se obchoduje na 16,8 násobku konsensuálních odhadů zisků pro rok 2018. Následující tabulka ukazuje, jak si na základě tohoto ukazatele vedou letecké společnosti, a jaký růst zisků u nich v roce 2018 očekávají analytici.

Z těchto nízkých forwardů P/E vyplývá, že řada investorů aerolinkám stále nevěří. V posledních letech však bylo toto odvětví poměrně stabilní díky tomu, že se mu dařilo hledat nové příležitosti pro přísun peněz a vyhýbat se tvrdé cenové konkurenci po desetiletích fúzí, bankrotů a dalších těžkostí.

Že zejména Buffettův investiční vstup do společnosti Southwest Airlines může být dobrou volbou, naznačuje Erick Ormsby, zakladatel Alcosta Capital Management. Podle serveru MarketWatch i tento investor z aerolinek doporučuje zvláště tento titul s odkazem na plánované snížení daní, očekávaný 20% nárůst zisku na akcii u této společnosti v roce 2018 a její celkovou růstovou trajektorii. „Máte stabilní prostředí, relativně vzato, pro aerolinku, která se obchoduje na dvanáctinásobku zisků,“ uvedl podle serveru MarketWatch.com Ormsby.

Trump avizoval „fenomenální“ změny daní. Jak je zobchodovat?

Newsletter